Dominika Multáňová: Fitness je môj životný štýl

Lucia Kanderová, 9. októbra 2013 11:11

Mladá športovkyňa z Liptova si tento rok z majstrovstiev sveta vo fitness žien v Kyjeve doniesla zlatú medailu. Jej ďalším cieľom je titul absolútnej majsterky sveta a účasť na Svetových hrách 2015.

Ružomberok 9. októbra (SkolskyServis.sk) - Má len 21 rokov, no už teraz dosiahla jeden z najväčších športových úspechov. Študuje na vysokej škole a venuje sa aj zdravej výžive a alternatívnej medicíne. Dominika Multáňová, čerstvá držiteľka titulu majsterky sveta vo fitness žien.

Pozrime sa na začiatok tvojej športovej kariéry. Ako si sa vôbec dostala k samotnému fitnessu?
Ja som cvičila športovú gymnastiku a náhodou ma oslovili či by som sa nezúčastnila súťaže vo fitness detí. To bol ešte rok 2006. Tak som to išla vyskúšať, boli to majstrovstvá Slovenska, ktoré som úplnou náhodou aj vyhrala. Veľmi ma to „chytilo“, tak som sa tomu začala venovať. Potom ma náhodou v posilňovni oslovil tréner, Ľubomír Hečko, že či by som nechcela vyskúšať aj juniorské fitness a zaregistroval ma pod hlavičkou klubu VTJ Liptovský Mikuláš. Keďže som už mala pätnásť rokov, čo už je v gymnastike dá sa povedať vrchol, tak som sa začala venovať výlučne iba fitness. Bola by vlastne škoda, keby som nevyužila ten potenciál a zručnosti, ktoré som získala vďaka gymnastike, ktorú som robila od svojich ôsmich rokov.
Dominika Multáňová Foto: EastLabs.sk
Čím je pre teba fitness výnimočný?
Prvé roky boli také, že som sa len zoznamovala so silovým tréningom, čo bolo pre mňa, ako gymnastku niečo úplne nové. Potom tá strava bola pre mňa veľkým šokom, lebo ja som predtým nemala ani potuchy o tom, z čoho sa má skladať strava, ako má vyzerať môj pitný režim a doplnky výživy. A keď som sa fitness začala hlbšie venovať, tak som si uvedomila, že je to viac menej ako životný štýl. To nie je taký šport, že idem, zatrénujem si a skončila som. Je to 24 hodín za deň, ktoré musíš žiť, ktoré musíš robiť. Tam je to o tom, kedy ideš spať, kedy ráno vstaneš, čo ješ, v ktorú hodinu ješ, fitness je proste život. A presne týmto je podľa mňa výnimočný.

Bola si niekedy v takom stave, že si mala chuť s tým všetkým prestať?
Áno. Vlastne ten prvý rok bol pre mňa taký oboznamovací. Dlho som sa nevedela do toho dostať. Pre mňa to bol z gymnastiky dosť veľký šok. Pre mňa diéta bola strašným utrpením. Ale potom som sa „zatla“ a naozaj ako náhle som to začala brať ako životný štýl, vtedy ma to začalo baviť. Tie stavy, že už chcem prestať som mala z toho dôvodu, že ja som to nebrala s láskou ako niečo, čo ma baví, ale ako povinnosť. Teraz je to už inak. Beriem to ako súčasť môjho života.
Čo ťa stále ženie dopredu?
Samozrejme, že tou motiváciou bol titul majsterky sveta. Lebo ja som bola majsterka Európy v roku 2010 a potom som vždy v súťažiach končila druhá alebo tretia. Niečo mi tam chýbalo, takže mojím cieľom bolo vždy to zlato. Ale celkovo mi dáva silu to, že ja mám naozaj rada tento šport. Mám rada ten pocit, keď môžem stáť na pódiu a ukázať, že keď človek chce, má na to a môže niečo dokázať.

Ako prebieha taký bežný deň Dominiky Multáňovej?
To závisí od toho či som v objemovej fáze alebo či som vo fáze pred súťažou. Keď som pred súťažou, tak samozrejme ráno vstanem, potom raňajkujem, idem do školy, potom mám tréning voľnej zostavy, ten sa snažím absolvovať vždy dopoludnia, samozrejme to ovplyvňuje veľa faktorov, napríklad kedy je voľná telocvičňa, ako mám školu a podobne. Poobede mám potom ešte silový tréning. Medzi tým ja musím dbať o to, aby som jedla každé 2 hodiny, aby som mala pred tréningom a po ňom doplnky stravy. Potom je veľmi dôležité aby som večer išla spať v správnu hodinu a aby som spala dostatočne dlhý čas.
Dominika Multáňová Foto: EastLab.sk

Ako to je s tvojou stravou?
Strava je pre mňa alfou a omegou úspechu. Ja potrebujem vedieť čo idem jesť a v ktorú hodinu presne. Celkovo som z môjho jedálnička vyhodila čokoládu, sladkosti, fast foody a celkovo nezdravé jedlá. Dbám na prísun bielkovín jem hlavne biele mäso, ryby, vajíčka, ovsené vločky, ryžu, strašne veľa zeleniny a ovocia. Kontrolujem si aj veľkosť porcií.

Čo by si ešte chcela dosiahnuť vo svojej športovej kariére?
Každý hovorí, že titul majsterky sveta vo fitness žien je to najviac, čo sa dá v tomto športe dosiahnuť. Vtipné je, že ja ešte nemám ani juniorský titul majsterky sveta, ja som to nejako preskočila (smiech). Ešte viac ako titul majsterky sveta je titul absolútnej majsterky sveta. To znamená, že víťazka z nízkej a z vysokej kategórie (do 163cm a nad 163cm) sa stretnú a rozhodcovia vyberú jednu, ktorá bude absolútna majsterka. Čiže ešte toto mi chýba. No a potom po majstrovstvách sveta je najprestížnejšia súťaž Arnold Classic. Je to najväčšia pohárová súťaž, ktorú založil Arnold Schwarzeneger.

Kde sa vidíš o takých 10 rokov?
Mňa strašne “baví” zdravá výživa, mám aj výživové kurzy a tiež trénerské. Takže toto by som chcela do budúcna využiť a pomôcť ľuďom, ktorí o to majú záujem. Veľmi ma zaujíma aj alternatívna medicína a bylinky, pretože som zistila, že keď má človek zdravú stravu, vie si aj oveľa lepšie pomôcť, keď má nejaké zdravotné problémy. Prípadne by som chcela tieto moje schopnosti skĺbiť s marketingom, ktorý študujem a uvidím, kam ma to „zaveje”.

Ako je to s fitness a Olympijskými hrami? Plánuje sa zaradiť aj tento šport medzi súťažné disciplíny?
V roku 2015 majú byť v Baku Svetové hry a to sú vlastne hry neolympijských športov. Koná sa to pod záštitou olympijských kruhov a je to niečo ako predstupeň na Olympijské hry. V rámci týchto hier sa bude súťažiť aj vo fitness. Takže tieto Svetové hry sú takým mojím ďalším vytýčeným cieľom. Pri fitness je problém to, že to hodnotenie, je do istej miery subjektívne a práve preto je veľmi vela odporcov toho, aby bol tento sport zaradený na olympiádu.

Čo by si odporučila ľuďom, ktorí sa rozhodnú práve pre fitness?
Tak v prvom rade základom je robiť to s láskou. Musíš to chcieť a z každého jedného tréningu mať radosť. A treba to robiť pre svoj dobrý pocit.

Téma TASR