Divokej Bill sa opäť chystá na turné po Slovensku

Martina Šuhajdová, 15. februára 2015 13:29

Prekvapia koncertmi, novým vzhľadom kapely a hudobnými nástrojmi, ktoré neodmysliteľne patria k akustickým verziám pesničiek.

Bratislava 15. februára (SkolskyServis.sk) - V Českej republike majú za sebou megaúspešné vypredané turné plné "peckových" koncertov a prerobených pesničiek, ktoré fanúšikom prirástli k srdcu. Tak isto ako aj nový album G2 Acoustic Stage s nahrávkami živých koncertov v akustických verziách. Ešte stále váhate, či ísť na koncert? Pozrite sa, čo o svojich novinkách povedali členovia kapely pre Školský servis.

Kapela Divokej Bill Foto: Marek Žídek


Na čo sa najviac tešíte počas turné na Slovensku?
Tešíme sa, že príde viacej ľudí ako minulý rok. V Čechách sme mali vypredané turné. Na Slovensku ešte musíme popracovať, aby počet fanúšikov pribudol, o čom nás presvedčí za mesiac turné.

Kde všade na Slovensku sa na vás môžu fanúšikovia počas akustického turné tešiť?
Navštívime rôzne miesta, ale máme v zozname plánovaných koncertov napríklad Urmince, čo vôbec netušíme kde je :-D. Je to pri Topoľčanoch. Žiaľ ani nevieme, ako vyzerá ten priestor. Údajne ide o nejaký kultúrny dom.“
Pred dvomi rokmi sme hrali v Martine, kde je celkom nízke pódium, bolo to tam nebezpečné, takže dúfame, že si tento rok nerozbijeme hlavu. Ale je to tam super vďaka dobrému usporiadateľovi.“

V čom je iná platňa G2 Acoustic Stage? Čo na nej fanúšikovia nájdu, čím ich môže prekvapiť?
Je to v podstate naša prvá akustická živá platňa. Natočili sme ju v spolupráci s TV Óčko a Komerční bankou, ktorá to financovala a máme tam aj zaujímavých hostí. Napríklad Vojta Kalinu z Pipes and Pints, potom tam máme Vaška Matasa, čo je náš dlhoročný kamarát, ktorý tam hrá na dobro. Album je „nářez“, plný energie, hneď od prvej pesničky je to pecka. Je to zaujímavé tým, že náš bubeník tam hrá celú dobu na kachón. To je taká krabica, ktorá vyzerá ako krabica od topánok a popri tom ako na nej sedí, tak do nej mláti rukami. Nie sú tam bubny, takže je to o niečo tichšie, ale na akustickom turné sme zistili, že nejaké pecky s tým kachónom moc nefungujú, takže náš bubeník zahrá aj na bubny, ale štetkami. Je to zmena, pretože vyniknú akustické nástroje.

Kapela Divokej Bill Foto: Marek Žídek


Myslíte si, že sa slovenskí fanúšikovia chytia na mandolínu, ktorú zapojíte do niektorých piesní?
Nie je to tam až tak veľmi počuť. Mandolína nie je „sladká“. Myslíme si, že najväčšia zmena pre našich fanúšikov bude vizuálna, pretože sme tam za hrozných fešákov. Všetci sme oblečení v štýle päťdesiatych rokov, z vizuálneho hľadiska je to teda veľká zmena, keďže sme sa vrátili v štýle koncertov, oblečenia a nástrojov ako keby späť do 50-tych rokov Ameriky.

Premiéru klipu Pekelník ste sľúbili 15. februára. Čo bude videoklip obsahovať?
Dúfame, že tá premiéra 15. februára bude. Vašek vyvesil na facebook pripomienku. Videoklip obsahuje zostrihy z pekelného turné v Čechách, na Slovensku, z toho čo sa dialo aj cez leto. Každopádne je to pekné, už sme to videli a tešíme sa, keď to uvidíte aj vy.

Plánujete sa tento rok zúčastniť aj nejakého z festivalov v Českej republike?
Tento rok sa zúčastníme exkluzívne iba desiatich festivalov, jeden benefičný koncert a jeden koncert, ktorý máme u nás doma v Úvalech. Tešíme sa, keď si zahráme na Slovensku.

Čo vás najviac inšpirovalo pri tvorbe textu k piesni „Vstávej“?
Väčšinu piesní skladá Vašek a táto pesnička je adresovaná jeho “milej“. A my sa potom vciťuje do textov piesní, ktoré hráme. Inšpiráciu všeobecne berieme zo vzťahu so ženami, s kamarátmi a samozrejme od všadiaľ navôkol. Aj keď počujeme nejaké zaujímavé príbehy od niekoho iného, čo sa mu prihodilo, vieme to použiť pri tvorbe nového textu. Text k pesničke „Vstávej“ robil Vašek a text sa rodil dlhšie. Najprv sa spraví ako keby slogan a potom sa k tomu zašróbujú ostatné veci.“

Vážite si skôr pieseň, ktorá sa stane hitom, alebo máte radšej takú, ktorá povedzme nezíska veľkú obľubu, ale vy ste do nej vložili určitú dôležitú myšlienku?
Je to vlastne o tom, že sa prvoplánovo nasadí singel, ktorý bude cédéčko prezentovať a snažíme sa ho dostať aj do rádií. A tú pesničku, ktorú ľudia počujú v rádiu, je pre nich väčšinou tá najväčšia pecka. Našim favoritom a hlavným singlom pri prvej platni bola úplne iná pesničku, ktorú sme tlačili aj do rádií, ale uspela prekvapivo pesnička Plakala, ktoré bola na CD až na druhom alebo až treťom mieste. Aj keď sa v rádiách vôbec nehrala. Rádiá nám začali hrať pesničky až z tretieho albumu, predovšetkým kvôli veľkému tlaku od ľudí, že to chcú počuť v rádiu. A potom už nemali inú možnosť, ako to začať hrať.

Divokej Bill - Plakala:Ktorá veková kategória je vaším najvďačnejším publikom?
„Sme radi, že máme veľkú obľúbenosť vo všetkých vekových kategóriách. Počúvajú nás deti od troch rokov až po šesťdesiatnikov, z čoho sme nadšení. Máme radosť, že tí rodičia to púšťajú svojim deťom, deti kamarátom, ktoré si nás tiež obľúbia a ako keby s nami to publikum starne.“

Máte nejakú srdcovku z nového albumu? A prečo práve tá?
„Máme radšej pesničky, ktoré sú menej obohraté, skôr novšie, ktoré sa nehrajú tak často a keď ich zahráme na koncerte, tak si to užívame.“

Ktorá z piesní z akustického albumu si myslíte, že fanúšikov najviac osloví v akustickej verzii?
Zámerne sme nerobili veľké zmeny pri prechode na akustické verzie pesničiek. Aj keď očakávame, že to ľudia budú porovnávať s normálnymi verziami pesničiek. Takže tie, čo sú obľúbené v klasickej verzii sa budú páčiť aj v tej akustickej. Aj keď je tu pesnička „Stromy“, o ktorej si myslíme, že jej to najviac v tom akustickom znení pristane, možno aj preto, že v tejto pesničke Vojta hrá na gajdy.“

Foto:

Martina Šuhajdová (Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov)

Som začínajúcou študentkou Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, fakulta sociálno-ekonomických vzťahov. Vždy som sa chcela stať novinárkou, no osud mi štúdium žurnalistiky nedoprial. A tak som sa rozhodla, že novinárčine sa budem venovať aj naďalej popri škole. Štúdium na vysokej škole je dosť časovo náročná záležitosť a preto články pridávam v nepravidelných intervaloch, avšak snažím sa nie o ich kvantitu, ale keďže ich je menej o kvalitu. Budem veľmi rada, ak sa budú tešiť aj Vašej obľube.

Najčítanejšie Vysoké školy

Téma TASR