Digital Media Campus spolupracuje s Univerzitou Konštantína Filozofa

Školský servis, 11. apríla 2018 8:01

Vzdelávací program Digital Media Campus (DMC), ktorý funguje v rámci skupiny Ringier Axel Springer už vyše dvoch rokov, vstupuje do novej fázy.

Nitra 11. apríla (SkolskyServis.sk) - Po prvých úspešných ročníkoch, ktoré prebehli priamo na pôde vydavateľstva v Bratislave, a ktoré absolvovalo viac ako 20 študentov, sa zástupcovia vydavateľstva rozhodli ponúknuť možnosť účasti na vzdelávaní aj slovenským univerzitám. Medzi prvými oslovenými bola aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a jej Katedra žurnalistiky. Vzájomná spolupráca, ktorú podpísaním memoranda potvrdili prof. Bernard Garaj, dekan Filozofickej fakulty UKF a Milan Dubec, generálny riaditeľ Ringier Axel Springer Slovakia, odštartovala úvodnou prednáškou na začiatku marca.
Program Digital Media Campus je zameraný na online žurnalistiku. Ponúkané predmety, ako overovanie zdrojov, tvorba interview, ilustrovanie online obsahu či investigatívna žurnalistika, majú priblížiť študentom každodennú prax z online redakcií. Špičkoví odborníci ako Peter Bárdy - šéfredaktor Aktuality.sk, Timea Keresztényiová - vedúca redakčného tímu Eva a Madam Eva, Tomáš Horváth - Art Director Nový Čas, zabezpečia cyklus prednášok pre študentov 2. ročníka magisterského stupňa. Študentom bude poskytnutá aj možnosť praxe vo vybranom titule najväčšieho multimediálneho domu na Slovensku a pre tých najlepších aj možnosť získania pracovného kontraktu.

Spolupráca s Katedrou žurnalistiky UKF v Nitre prichádza v čase, keď je celá slovenská verejnosť zasiahnutá správou o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Práve Ján Kuciak, ktorý pôsobil v redakcií Aktuality.sk, patriacej pod Ringier Axel Springer Slovakia, bol úspešným absolventom tejto katedry a ako doktorand sám vyučoval predmety súvisiace s investigatívnou žurnalistikou.

„Žurnalistika je odbor, ktorý si okrem teoretickej roviny (primárne patriacej do kompetencie vysokoškolského štúdia) nepochybne vyžaduje prítomnosť aj praktického rozmeru. Na Katedre žurnalistiky FF UKF v Nitre sa uvedenú skutočnosť usilujeme napĺňať zapájaním odborníkov z praxe do vyučovacieho procesu, a tiež uskutočňovaním rôznych workshopov, besied, prednášok atď. s osobnosťami z médií. Spolupráca s Digital Media Campus je pre nás teda ďalším neoceniteľným prínosom - posilňuje sa ňou praktický rozmer štúdia a intenzívnejší kontakt študentov s reálnym mediálnym prostredím,“ vyjadrila sa Marcela Antošová, PhD, vedúca katedry žurnalistiky UKF v Nitre.

„Spoluprácou s univerzitou chceme pomôcť pri výchove budúcich žurnalistov s kritickým myslením, zameraných na hľadanie pravdy prostredníctvom odhaľovania faktov v mori balastu. Práve v období, kedy ľudia hľadajú informácie v online médiách, je dôležité vychovať novú generáciu novinárov, ktorí pomôžu demaskovať pravdu od propagandy a klamstiev,“ vysvetlil Milan Dubec, generálny riaditeľ Ringier Axel Springer Slovakia.

Program Digital Media Campus predstavila v januári 2016 medzinárodná vydavateľská skupina Ringier Axel Springer Media AG. Vzdelávací program na Slovensku, ale aj v Poľsku, Maďarsku a Srbsku. Okrem intenzívnych vzdelávacích prednášok, sú jeho súčasťou aj medzinárodné semináre a workshopy v Berlíne, Zurichu a Varšave.

SkolskyServis.sk informoval Peter Porubský.Téma TASR