D.Hričov: Žilinská univerzita oslávila 65. výročie Leteckým dňom

TASR, 24. júna 2018 8:55

Súčasťou programu boli aj zoskoky vojenských a športových parašutistov. Spolu sa predstavilo viac ako 45 lietadiel v letových, ale aj statických ukážkach.

Dolný Hričov 23. júna (TASR) – Leteckým dňom na Letisku Žilina v Dolnom Hričove oslávila v sobotu Žilinská univerzita (UNIZA) 65. výročie založenia a 100. výročie Československého letectva.
Ilustračné foto Foto: TASR

"Letecký deň je jedným z najkrajších podujatí, ktoré máme možnosť organizovať. Na jednom mieste sa stretne množstvo verných fanúšikov leteckej techniky – zamestnancov UNIZA, fotografov, verejnosti a detí. Letecký deň nám hovorí o tom, kam doprava smeruje, čo všetko sa v nej dá vidieť, urobiť. Pripomína nám aj to, že sa treba naďalej starať o budúce generácie v oblasti odborníkov v doprave. A nadchnúť mladých ľudí, aby študovali práve dopravu," povedala rektorka UNIZA Tatiana Čorejová.

V programe Leteckého dňa sa podľa Martiny Slavíkovej z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA predstavili športové, výcvikové, akrobatické, dopravné, špeciálne lietadlá a vrtuľníky zo Slovenska a zo zahraničia, bojové a výsadkové lietadlá Ozbrojených síl SR a Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. "Súčasťou programu boli aj zoskoky vojenských a športových parašutistov. Spolu sa predstavilo viac ako 45 lietadiel v letových, ale aj statických ukážkach. Na oblohe sa predviedli stíhačky Mig 29 a skupinový prelet lietadiel UNIZA. Retro SKY team predviedol ukážky z historického vzdušného boja, nechýbalo ani dopravné lietadlo Airbus A319CJ, lietadlo T-28 Trojan alebo Očovskí bačovia s lietadlami L23," uviedla Slavíková.

Doplnila, že na zabezpečení programu aj letových ukážok sa podieľali profesionáli z radov zamestnancov a absolventov Katedry leteckej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov UNIZA. "Prekvapením organizátorov pre návštevníkov bol majster sveta v leteckej akrobacii Zoltán Vereš s lietadlom MX Aircraft MXS," uzavrela Slavíková.

Téma TASR