Christiania, zázrak v strede Kodani

Diana Bačová, 12. mája 2018 10:20

Christianshavn alebo inak povedané slobodné mesto priamo v Kodani je zaujímavou nezvyklosťou.
Bratislava 12. mája (SkolskyServis.sk) - Kristiánia je vstupom do malého mestečka, ktoré sa snaží o autonomitu a považuje sa za mikronárod, ktorý má do 1000 obyvateľov. Človek by ani nečakal, keď prechádza Kodaňou plnou pravidiel, že niečo také objaví. Všade ľudia na bicykloch, skoro večná zima a dážď. Potom vyjde slnko a to, si teda Dáni vedia užiť. Vtedy je čas na vstup do tejto „inej krajiny“. Bicyklujete naprieč krásnou architektúrou meniacou sa z moderných prevedení v spojení so staro-vyzerajúcimi tehlami a tu zrazu slobodné maľby, farebnosť a rôzni umelci. Alternatívnosť je jej kľúčovým slovom. Ľudia vo svojich domčekoch, ktoré sú tak trochu povediac „hipísácke“ sa starajú o svoju záhradku, sedia pri vode, vychutnávajú si život. Všade behajú rôzne psíky a ďalším prekvapením, kde neplatia bežné pravidlá je aj predaj rôznych výťažkov z konope. Lízanky, koláčiky alebo samotná marihuana. Iné alebo silnejšie drogy tam ale nenájdete, o čom svedčia aj maľby na stenách. Ich pravidlá zakazujú aj zbrane, násilie, bomby alebo krádeže.
Ďalej organizujú rôzne koncerty a na jedno miesto dokonca môže každý dať, to, čo mu už netreba a hocikto, kto by niečo z tých vecí potreboval si to môže zobrať, to je tiež pekný nápad. Jednoducho sa tam ľudia cítia slobodne a môžu si oddýchnuť od každodenného zhonu ako sú práca, škola, povinnosti.

Jej vlajkou sú tri žlté kruhy na červenej. Tri kruhy vraj predstavujú každé „i“ v názve „Christiania“. Príbeh farieb odvodili tak, že pôvodní osadníci prevzali bývalú vojenskú základňu a našli tam mnoho červenej a žltej farby.
Určite každému odporúčam sa ísť na výlete v Kodani pozrieť aj tam.

Diana Bačová (Univerzita Komenského)

študentka žurnalistiky 21r.

Téma TASR