Budúci lekári si praktické zručnosti môžu rozvíjať v novej učebni

TASR, 14. decembra 2018 14:12

Ako praktická výučba bude po novom vyzerať, v piatok predstavili na pôde NÚDCH.

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 14. decembra (TASR) – Študenti medicíny sa budú môcť zlepšovať po praktickej stránke v novej učebni klinických zručností. Tú vybudoval Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v spolupráci s Centrom medicínskych simulácií Detskej kliniky lekárskej fakulty Univerzity Komenského (DK LF UK). Ako praktická výučba bude po novom vyzerať, v piatok predstavili na pôde NÚDCH.

Modernú formu vzdelávania prostredníctvom medicínskych simulácií ocenil generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. Podľa jeho slov je efektívna a obľúbená ako u študentov, tak u pedagógov. Kužela tiež mieni, že význam simulovanej liečby do budúcna vzrastie. "Som veľmi rád, že sa nám opäť podarilo rozšíriť možnosti výučby v novej učebni. V nej si budú môcť budúci lekári natrénovať všetky zručnosti, s ktorými sa neskôr stretnú v praxi," uviedol.

Lekár a vedúci simulačného centra DF LF UK Tomáš Dalloš vysvetlil, že výučba v novej učebni je organizovaná do jednotlivých staníc. "Pri každej z nich je pripravená didaktická pomôcka a inštrukcie s postupom správneho vykonávania daného úkonu. Pre celú skupinu študentov je k dispozícii skúsený pedagóg, ktorý študentom vysvetlí postup individuálne. Pri prvých pokusoch im môže aj asistovať," spresnil. Podľa Dalloša si študenti najprv osvojujú jednoduché úkony, akými sú správne obliekanie sterilných rukavíc alebo príprava infúzie. Neskôr trénujú zložitejšie výkony, napríklad zavedenie vnútrožilovej kanyly.

Prínos inovatívneho spôsobu výučby zhodnotil aj dekan LF UK Juraj Šteňo. Podľa jeho vyjadrení možnosti priameho kontaktu študentov medicíny a pacienta sú v porovnaní s minulosťou "limitované". Podľa Šteňa sa výučba klinických predmetov stáva čoraz kvalitnejšou. "Či sú to priame prenosy alebo záznamy z diagnostických a liečebných postupov, virtuálna výučba pomocou 3D techník či výučba na simulátoroch, všetky umožňujú to, aby bol študent na prvý kontakt s pacientom lepšie pripravený," zdôraznil.

Prednostka DK LF UK a NÚDCH Ľudmila Podracká tiež zdôraznila, že študenti si novú učebňu pochvaľujú. "Zdravotná starostlivosť sa stále viac presúva do ambulantnej sféry, aby sme deti čo najmenej stresovali hospitalizáciami," dodala s tým, že ak už dieťa musia hospitalizovať, tak je snahou lekárov, aby bolo v nemocnici čo najkratšie.






Najčítanejšie Vysoké školy

Téma TASR