Bratislava sa počas Bielej noci ponorila do svetla

Laura Mlynárová, 9. októbra 2017 14:58

Biela noc nie je festival sveta, ako si mnohí z nás možno myslia. Je to totiž festival súčasného umenia.

Bratislava 9. októbra (SkolskyServis.sk) - Biela noc je prestížny medzinárodný umelecký projekt, ktorý vznikol v Paríži v roku 2002 a má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia. Z Paríža sa rozšíril do niekoľkých svetových metropol ako Toronto, Tel Aviv, Brusel, Chicago, Madrid, Jeruzalem, Turín, Bukurešť, Amsterdam a veľa ďalších. Po piatich úspešných ročníkoch konajúcich sa v Košiciach, sa Biela noc rozšírila aj do hlavného mesta, Bratislavy.

Biela noc 2017 v Bratislave Foto: TASR/Michal Svítok


Tisíce návštevníkov sa v uliciach nočnej Bratislavy malo možnosť prejsť a zastaviť sa pri jednotlivých svetelných objektoch. Azda najpútavejší z pomedzi nich, boli svietiaci obri, austrálskej umelkyne Amandy Parer, nazvaní Humanoidi. Päť svietiacich postáv nadľudských rozmerov pôsobili ako keby práve pristáli a tíško objavovali našu “fantastickú planétu”. Svietiaci „megaľudia“ boli strategicky rozmiestnení na rozdielnych miestach, aby to vyvolalo dojem obsadenia mesta Humanoidmi.

Za zmienku určite stojí aj monumentálny sedem metrový mesiac v Medickej záhrade, ktorý pozostával z detailných záberov NASA z povrchu Mesiaca. Za týmto mesiacom stojí britský umelec Luke Jerram, známy pre svoje veľkorozmerné umelecké práce vo verejnom priestore.

V meste to počas sobotňajšej noci hýrilo farbami. Svietila pyramída Slovenského rozhlasu, či Slovenské národné múzeum. Vystavované inštalácie sa však nesústreďovali iba na verejné priestranstvá, parky, parkoviská, nákupné centrá. Návštevníci mali možnosť navštíviť aj niekoľko galérií s expozíciami venovanými práve Bielej noci.

Biela noc 2017 v Bratislave Foto: TASR/Michal Svítok


Okrem predstavenia súčasnej formy umenia širokej verejnosti, nieslo v sebe toto podujatie aj iné posolstvá. Cieľom Bielej noci bolo podporiť rozvoj kreatívneho priemyslu v meste, zviditeľniť netradičné, neobjavené zákutia mesta, podporiť rozvoj dobrovoľníctva a kultúrnej mediácie, šíriť interpretáciou umenia pre detského diváka ale aj znevýhodnené sociálne skupiny.

Biela noc, prostredníctvom umenia bezpochyby spojila slovenské mestá Košice a Bratislavu so svetovými metropolami, ktoré sú nositeľmi prestížnej značky White night.

Laura Mlynárová (Univerzita Komenského v Bratislave)

Som študentkou žurnalistiky, ktorú fascinuje svet a ľudia okolo nej.

Najčítanejšie Vysoké školy

Téma TASR