Teológ Robert A. Kolb získal čestný doktorát Univerzity Komenského

TASR, 14. novembra 2017 9:06

Udelenie titulu za príspevok k výskumu reformácie a dlhodobú spoluprácu navrhla Evanjelická bohoslovecká fakulta UK.

Americký teológ Robert Allan Kolb z Concordia Seminary v St. Louis sa stal 122. čestným doktorom Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Foto: UK BratislavaBratislava 14. novembra (TASR) – Americký teológ Robert Allan Kolb z Concordia Seminary v St. Louis sa stal 122. čestným doktorom Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Udelenie titulu za príspevok k výskumu reformácie a dlhodobú spoluprácu navrhla Evanjelická bohoslovecká fakulta UK. TASR o tom v pondelok informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová.

"Som nesmierne rád, že v roku, keď si pripomíname 500 rokov reformácie, vítame na pôde našej univerzity s prívlastkom národná jedinečnú osobnosť s výnimočnou schopnosťou integrovať reformáciu, históriu, výskum a teologické vzdelávanie a reflektujúcu význam viery a cirkvi v súčasnom svete," povedal pri tejto príležitosti rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta.

Ako informovala Földváryová, profesor Kolb dlhodobo spolupracuje so slovenskými odborníkmi prostredníctvom Evanjelickej bohosloveckej fakulty (EBF) UK. "V rokoch 2001, 2002, 2004 a 2014 tu viedol Letnú teologickú akadémiu – program kontinuálneho vzdelávania pre talentovaných teológov zo Slovenska, Srbska, Rumunska, Sliezska a pre doktorandov EBF UK. Vedecké a odborné prednášky tu predniesol aj pri iných príležitostiach," uviedol dekan EBF Ľubomír Batka.

Podľa profesora Kolba každá návšteva Bratislavy rozšírila jeho poznanie vďaka rozhovorom s pastormi a profesormi, ako aj s bežnými ľuďmi. "To mi umožnilo lepšie pochopiť širšie dimenzie cirkevnej histórie v Európe," vyjadril sa.

Robert A. Kolb (76) je odborníkom na reformáciu a poreformačné obdobie, Martina Luthera a jeho spolupracovníkov i na evanjelickú teológiu. Je nositeľom troch čestných doktorátov a svetovo uznávaným expertom na výskum druhej a tretej generácie reformačných teológov, obdobia konfesionalizácie a kontroverznej teológie 16. storočia. Špecializuje sa na oblasť strednej a východnej Európy vrátane dnešného Slovenska.Téma TASR