Aj študenti chú pomôcť - darovali krv

Školský servis, 7. novembra 2012 11:33

Študenti, zamestnanci ale aj priaznivci Univerzity Komenského v Bratislave mali možnosť darovať najvzácnejšiu tekutinu - krv

Pred odberom krvi darcovia musia prejsť krvným testom Foto: Tomáš Gerši/TASR


Bratislava 7. novembra (TASR) - Študenti, zamestnanci ale aj priaznivci Univerzity Komenského v Bratislave mohli v týchto dňoch darovať najvzácnejšiu tekutinu, a to krv. Univerzitná kvapka krvi pokračuje aj nasledujúce dni. Prví darovali krv študenti Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. V stredu 7. novembra sa odber uskutoční v priestoroch Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave. Tretí ročník Univerzitnej kvapky krvi uzatvorí aj v tomto roku Fakulta telesnej výchovy a športu UK v Bratislave, kde mobilný odber krvi bude vo štvrtok 8. novembra. Organizátori odberov sa snažia potencionálnych darcov motivovať rôzne. Mnohí darcovia však chodia darovať krv do zahraničia, kde za darovanie krvi či krvnej plazmy dostanú finančnú odmenu. „Na to nemáme ani podmienky ani možnosti. Každý darca dostane od Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky stravný lístok či sladkú odmenu. Univerzita Komenského zabezpečila vďaka sponzorom tiež nejaké darčeky, ktorými sa snažime motivovať darcov,“ vysvetľuje Andrea Kučerová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave. „Chceme, aby prišli preto, že pomôžu druhým a možno i sebe samým. Veď nikto z nás nevie, kedy sa môže ocitnúť v úlohe práve toho príjemcu a nielen darcu krvi,“ dodala Kučerová. Darcovia krvi, ktorí sa zapoja do Univerzitnej kvapky krvi 2012, budú zaradení do žrebovania o zaujímavé ceny.
Minulý rok prišlo v rámci Univerzitnej kvapky krvi darovať svoju vzácnu tekutinu celkom 382 darcov. Partnermi Univerzitnej kvapky krvi sú aj tento rok študentský magazín Student Life a Dopravný podnik Bratislava.

Tomáš Gerši, Univerzita Komenského Bratislavaji sš12

Téma TASR