Tri európske krajiny a Veľká noc

Tatiana Balážová, 16. apríla 2017 20:57

Foto: SNM Bojnice


Bratislava 16. apríla (SkolskyServis.sk) - Veľkonočné sviatky sa v našich končinách nesú v duchu tradičných zvykov ako oblievačka a šibačka. Chlapci si pletú korbáče, s ktorými potom vyšibú mladé dievčatá a oblievajú ich studenou vodou. Podľa tradície by to malo dievčatá udržať zdravé a krásne po celý rok. Ako odmenu šibačom a kúpačom dievčatá kedysi darovali kraslice, dnes sú to skôr čokoládové vajíčka alebo peniaze. Naše zvyky sú však priam na míle vzdialené od tých v ostatných európskych krajinách.

Vo Švédsku si na Veľkú noc pripomínajú tradície, ktoré sa spájajú s čarodejnicami a čiernou mágiou. Ľudia kedysi verili, že na Zelený štvrtok odlietajú bosorky preč z krajiny za hriešnym životom a radovánkami so satanom. Tieto oslavy sa konali na lúke, na ktorú sa dá dostať len magickým letom a volali ju Blåkulla. Dnes sa v duchu tejto tradície deti prezliekajú za čarodejnice, maľujú si pery a líčka načerveno a dokresľujú si čierne pehy. Takto potom chodia od domu k domu, kde za koledu dostanú sladkú maškrtu.

Nemecko je na Veľkú noc známe najmä pálením vatier. Ľudia sa stretávajú na voľných priestranstvách, kde nazvláčajú konáre a lístie. Keď sa začne stmievať, horiacimi fakľami zapália takzvané Osterfeuer, čiže Veľkonočné ohne. Medzi deťmi je najobľúbenejším zvykom hľadanie veľkonočných vajíčok. Veria, že pestrofarebné vajíčka poskrýval v záhradách, domoch či parkoch veľkonočný zajac a oni ich musia nazbierať čo najviac do svojich košíkov. Populárnou alternatívou tejto detskej zábavky je v radoch dospelákov hľadanie fliaš piva. Pravidlá sú pritom rovnaké ako pri detskej hre, a to nazbierať ich čo najviac.

Španielsko je nepochybne jednou z najkresťanskejších krajín nielen v Európe, ale aj vo svete. Práve preto sa aj veľkonočné sviatky spájajú výhradne s náboženstvom. Každoročne sa tu konajú procesie, na ktoré sa veriaci pripravujú dlhé mesiace pred Veľkou nocou. Dĺžka procesií sa líši v jednotlivých španielskych mestách, môžu trvať dva až osemnásť hodín. Sú spojené s piesňami a pôstnymi nápevmi. V minulosti sa procesie pokladali za jeden z najvýznamnejších aktov verejného pokánia a odzrkadľovali utrpenie a obetu Ježiša Krista. Dnes to Španieli vnímajú ako tradíciu veľkonočných sviatkov.

Tatiana Balážová (Univerzita Komenského)

Momentálne študujem na Univerzite Komenského v Bratislave odbor žurnalistika. V budúcnosti by som sa chcela venovať práve novinárstvu a pracovať v printových médiách.

Najčítanejšie Vysoké školy

Téma TASR