Začína predskokan Svetových dní mládeže - Dni v diecézach

Školský servis, 17. januára 2019 14:28

Vyše 160 Slovákov, ktorí už prišli do Panamy, zavíta do diecézy Santiago de Veraguas.

Foto:


Panama City 17. januára (SkolskyServis.sk) - V Paname začína program, ktorý prechádza Svetovým dňom mládeže. Počas tzv. Dni v diecézach môžu mladí z celého sveta spoznať kultúru a históriu krajiny, ale aj zaujímavostí konkrétneho regiónu, ktorý navštívia. Vyše 160 Slovákov, ktorí už prišli do Panamy, zavíta do diecézy Santiago de Veraguas. Ide o jednu z desiatich provincii Panamy Veraguas, ktorého hlavným mestom je Santiago de Veraguas. Na čele diecézy je biskup Mons. Audilio Aguilar Aguilar. Mladých Slovákov privíta diecéza v dňoch 16. – 21. januára 2019. „Mladí zo Slovenska tu budú viac než vítaní,“ odkázal Luis Arca z farnosti Catedral de Santiago v meste Santiago De Veraguas v Diecéze Santiago, kam poputujú mladí Slováci. „Tešíme sa z nášho spojenia a veríme, že túto ponuku, ktorá je naozaj jedinečná, využijú všetci prihlásení Slováci. Mladí spoznajú nielen pohostinnosť krajiny, ale vďaka rôznym aktivitám aj jej tradície a kultúru,“ hovorí Ondrej Chrvala, vedúci slovenského organizačného tímu SDM.

Santiago de Veraguas je hlavným mestom provincie Veraguas v Panamskej republike. Zo severu susedí z okresom San Francisco a z juhu okresom Montijo. Na východe je susedom okres Atalaya a na západe okres La Mesa. Veraguas má rozlohu 11 239,3 km², čo je rozloha podobná Libanonu. Slovo Veragua prvýkrát použil admirál Krištof Kolumbus počas svojej štvrtej cesty. Slovo Veragua sa začalo objavovať v španielskej dokumentácii od roku 1504. Viac informácií o diecéze je možné nájsť na týchto stránkach - https://jmjveraguas.org / program _ https://jmjveraguas.org/programa-jmj-veraguas-dias-en-diocesis/ / https://www.panama2019.pa/es/jmj/diocesis-santiago/. Veraguas sa vyznačuje tým, že je jediná provincia v republike, ktorá má pobrežie Karibského mora a Tichého oceánu, asi 60 km pláži v Karibskom mori a viac ako 350 km pláži v Pacifiku, ak nepočítame veľké množstvo ostrovov, ktoré jej patria. Podnebie vo Veraguas je tropické.

Dni v diecézach sú tradičným podujatím, ktoré predchádza celosvetovému stretnutiu mládeže. Mladí sa budú môcť počas neho zúčastniť na viacerých akciách. V panamskej diecéze budú môcť tiež zažiť chvíle modlitby a meditácií, zapoja sa do rôznych akcií a podujatí. Myšlienka Dní v diecézach vznikla v roku 1997 počas príprav na SDM v Paríži. Cirkev vo Francúzsku si uvedomovala, že príchod státisícov pútnikoch z celého sveta je jedinečná príležitosť ako osloviť mladých, ktorí sú vlažní alebo hľadajúci. Odvtedy sa dni v diecézach konajú pravidelne. Zúčastní sa na nich aj žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorý pricestoval do Panamy. Uplynulé dni mali Slováci možnosť spoznať mesto a okolie farnosti Santa Mária v časti Panamy - Balboa. Zároveň pre nich slovenský organizačný tím SDM pripravil priestor na vzájomne spoznanie a regeneráciu po letoch. Do diecézy Santiago de Veraguas sa začnú presúvať v stredu autobusmi.


Komunikačný tím SDM

Téma TASR