Z. Piussi sprístupní na YouTube svoje filmy, symbolicky 17. novembra

TASR, 14. novembra 2018 7:35

Konto na internetovej databáze videí má názov ZuzaPiussi Ultrafilm.

Od Fica do Fica, foto z nakrúcania Juraj Bartos


Bratislava 14. novembra (TASR) - Slovenská režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi sprístupní na YouTube svoje filmy. "Dátum zvolila symbolický - 17. november - aby sa ľudia aj v tejto súvislosti viac zamysleli a porozumeli dobe, v ktorej žijeme," TASR informovala PR manažérka Zuzana Golianová.

Konto na internetovej databáze videí má názov ZuzaPiussi Ultrafilm, ponúka najnovšie dokumenty filmárky aj tie, ktoré vznikli po roku 2000. "Nebudú chýbať tituly ako Od Fica do Fica, Krehká identita, Muži revolúcie a ďalšie filmy, ku ktorým sa bežne divák nemal ako dostať," dodala.

"Politická a mediálna scéna sa hysterizuje, konšpiračné teórie bujnejú, postfaktická doba sa stala normou a slovo pokrok stratilo obsah, narástol populizmus a nacionalizmus. Patologickému stavu, v ktorom žijeme, môžeme čeliť iba vtedy, keď mu porozumieme. Naše filmy sme robili preto, aby sme lepšie porozumeli v čom žijeme," vyhlásila Piussi. Jedna z najvýraznejších osobností slovenskej a českej dokumentárnej tvorby aktuálne so strihačom a producentom Vítom Janečkom postrihali ďalšiu verziu filmu o univerzitách Univerzity a sloboda a zároveň po siedmich rokoch dokončili film o Kremnici s názvom Obliehanie mesta.

Na https://www.youtube.com/channel/UCH3yrM0_Xs9ipVfsVMt9Msw/videos bude zatiaľ jej deväť filmov - Ťažká voľba (2016), Od Fica do Fica (2012), Krehká identita (2011), Muži revolúcie (2010), Kuracia láska (2009), Stoka - epilóg (2009), Výmet (2003), Rybári a rybárky (2003), Disk - Žatva (2001). Postupne majú pribudnúť ďalšie, ktoré vznikli pod hlavičkou spoločnosti Ultrafilm, medzi nimi dokumenty v réžii Zuzany Piussi aj tie, ktoré režíroval Maroš Berák, napríklad Sprisahanie šedej rasy (2017) či titul Viktor, človek víťazný (2007).


Téma TASR