MŠVVaŠ SR: Príďte sa stať na chvíľu sprievodcom po múzeu

TASR, 18. mája 2017 10:19

Do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií sa už pravidelne zapája aj bratislavské Múzeum školstva a pedagogiky.

Foto: Zuzana KunštekováBratislava 18. mája (TASR) - Do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií sa už pravidelne zapája aj bratislavské Múzeum školstva a pedagogiky. Aktuálne si pre návštevníkov pripravilo netradičné sprievodné podujatie – stanú sa z nich sprievodcovia múzeom.

Tohtoročná Noc múzeí a galérií sa uskutoční v sobotu 20. mája 2017. Múzeum školstva a pedagogiky sa rozhodlo, že práve takéto podujatie je skvelou príležitosťou, keď môžu aktívne zapojiť aj širokú verejnosť. Počas sprievodného podujatia "Kurátorsky výklad inak" chcú, aby sa samotní návštevníci stali hlavnými tvorcami výkladu aktuálnej expozície. "Máme záujem aby nám práve oni povedali, ako na nich výstava pôsobí, ako ju vnímajú, aké detaily si všimli a podobne," hovorí Zuzana Kunšteková z Múzea školstva a pedagogiky.

Aktuálna výstava s názvom MŠaP 00045, na ktorú budú môcť návštevníci reagovať je historickým prierezom vyučovania v troch obdobiach – do konca roku 1918, do 1948 a napokon do 1968. K dispozícii sú originálne zbierkové predmety či už školské učebnice alebo pomôcky. "Prostredníctvom týchto premien v čase je najlepšie vidieť, ako sa školstvo menilo. Dnešní žiaci môžu porovnávať s tou svojou súčasnou školou, a tí starší možno i zaspomínať. Tešíme na všetky zaujímavé podnety," dopĺňa Kunšteková.

Súčasťou sobotňajšieho programu je i interaktívne divadelné predstavenie "Zbierkové predmety ožívajú". Pripravili si ho herci z divadla MaKiLe a predovšetkým tým najmenším ukážu, čo sa stane keď sa stará školská aktovka alebo drevená tabuľka stretne so svojimi súčasníkmi.

"Už od 15. hodiny bude možné pozrieť si našu aktuálnu výstava MŠaP 00045, o 16. 30 privítame divadelníkov a od 19. 30 až do polnoci nás čaká originálne predstavenie expozície múzea očami návštevníkov," uzatvára Kunšteková.

Školskí múzejníci sa na všetkých tešia v sobotu, 20. mája v priestoroch Múzea školstva a pedagogiky na Hálovej 16 v bratislavskej Petržalke.


TASR informoval komunikačný odbor MŠVVaŠ SR.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac