Viktória Drgoncová uviedla medzi čitateľov svoju knižnú prvotinu

Monika Šupatíková, 12. apríla 2017 9:13

Debutujúca autorka Viktória Drgoncová píše o skaze sveta v podobe zmutovaných príšer. Svoju knihu uviedla medzi čitateľov v Mestskej knižnici Ľ. V. Riznera v Novom Meste nad Váhom.

Nové Mesto nad Váhom 12. apríla (SkolskyServis.sk) - Začínajúca autorka Viktória Drgoncová z Lubiny odštartovala svoju literárnu kariéru prvotinou Nepriatelia Urdisu s podtitulom Premyslite si, na koho strane stojíte. Maturantka novomestského Gymnázia M. R. Štefánika píše trilógiu, ktorá čitateľom naháňa strach. Kniha Nepriatelia Urdisu je prvým dielom z jej fantasy cyklu. Medzi čitateľov ju uviedla spolu s vydavateľkou Denisou Kancírovou v Mestskej knižnici Ľ. V. Riznera v Novom Meste nad Váhom.

Viktória Drgoncová debutuje fantasy knihou Nepriatelia Urdisu Foto: Mgr. Monika ŠupatíkováHlavnú hrdinku i čitateľa necháva bojovať s krvilačnými netvormi

Jemná a usmievavá študentka pre priaznivcov fantasy žánru napísala takmer tristostranový debut, v ktorom hlavná hrdinka bojuje s krvilačnými netvormi. Príbeh hlavnej hrdinky Cynthie je rozdelený do 26 kapitol. Autorka čitateľa nešetrí. Úvod knihy pripomína dokonalú hmlistú fantasy atmosféru. Príbeh sa začína v ponurom lese, kde Cynthia striehne na netvorov. Čitateľ nadobúda pocit, že je v príbehu spolu so Cynthiou a bojuje s ňou zo všetkými zmutovanými príšerami. Je písaný v prvej osobe z pohľadu Cynthie, ktorá čitateľa sprevádza celým príbehom „Dva roky po skaze, ktorá prišla na Zem v podobe zmutovaných príšer, ktoré besnia po čerstvom mäse, žije dvadsaťjedenročná Cynthia na okraji lesa v pivnici pod troskami domu spolu so skupinou ľudí. Cynthia si postupne uvedomuje, že ak chce prežiť musí odísť. Túži nájsť svojho brata. Vybíja si zlosť a bojuje s krvavými netvormi. Nové útočisko pred skazou nachádza v základni Urdis,“ prezrádza Viktória Drgoncová. Napätie, tajomná atmosféra, dynamický dej, strhujúci až desivý obsah knihy vyvolávajúci zimomriavky i samotná zápletka zabezpečujú, že čitateľ sa nenudí a stáva sa súčasťou príbehu. „Na krvilačné monštrá začali ľudia mutovať po použití lieku na chorobu, ktorou trpeli. Liek mal však vedľajšie účinky a ľudia sa menili na netvorov, vyhrabávajúcich hroby pre svoje obete. Cez deň sa skrývajú pod zemou, na povrch vychádzajú len v noci. Slnko by ich zničilo,“ pokračovala autorka knihy. Po príchode do Urdisu sa hlavnej hrdinke vrátila nádej na stretnutie s bratom. Spolu s ostatnými ľuďmi tam mala nájsť bezpečie. No zisťuje, že tam zostať nemôže, ale i to, že sa neoplatí byť nepriateľom Urdisu.

Na začiatku netušila, ako príbeh skončí

Viktóriu Drgoncovú písanie kníh lákalo už v piatom ročníku základnej školy. No podľa jej slov to hneď vzdala, pretože jej chýbali trpezlivosť a vytrvalosť, ktoré sú potrebné k napísaniu knihy. „Nápad k napísaniu tejto knihy prišiel znenazdajky. V jednej chvíli som sedela na gauči a zároveň som už tvorila prvú kapitolu príbehu,“ zaspomínala si študentka. Od prvých riadkov, ktoré napísala až po konečnú podobu knihy a jej vydanie ubehlo niečo vyše troch rokov. „Jednotlivé kapitoly, tak ako som ich písala, som najskôr publikovala na Wattpade. Túžila som po spätnej odozve, chcela som vedieť čo si ľudia myslia o mojej tvorbe. Tiež som potrebovala hnací motor k tomu, aby som rukopis dopísala,“ povedala Viktória Drgoncová. Napísanie celej knihy jej trvalo jeden rok. Zvyšok času venovala rôznym opravám. Keď knihu začala písať, jej bola jasná hlavná myšlienka, no ako sa celý príbeh bude vyvíjať a skončí netušila. Vymyslela meno hlavnej hrdinky, uviedla ju do prostredia a postupne pribúdali i jednotlivé kapitoly. „Postupne som vymýšľala dej, pridávala vedľajšie postavy i scény s netvormi. Čo sa týka netvorov, išlo o vyzdvihnutie myšlienky, že sú to monštrá, ktoré nemajú schopnosť ľudí premýšľať, konajú pudovo, a aj napriek tomu sa im podarí napáchať menej zla ako ľuďom. Ľudia boli tí, ktorí páchali zlo aj keď mohli tomu zabrániť,“ vysvetlila autorka. Ak sa jej niečo nepáčilo, vrátila sa vo svojom príbehu späť a prerábala. Dej tvorila priebežne a až po dopísaní posledného slova získala konečnú predstavu o knihe.

Knihou debutovala autorka i vydavateľstvo

Kniha Nepriatelia Urdisu nie je debutová len pre Viktóriu Drgoncovú, ale aj pre vydavateľku Denisu Kancírovú. „S hotovým rukopisom som kontaktovala viaceré slovenské vydavateľstvá, no neúspešne. Napokon som rukopis nechala ležať bokom a rozhodla som sa dať si na chvíľu pauzu s písaním. O nejaký čas sa na mňa usmialo šťastie a ozvala sa mi Denisa Kancírová, ktorá založila vydavateľstvo Art Floyd. Môj sen o vydaní knižky sa mi teda splnil,“ usmiala sa debutujúca autorka. Nepriatelia Urdisu sú prvým jej oficiálne vydaným dielom, no nebol to jej prvý rukopis. „Najskôr som skúšala písať dievčenské romány, ale vždy som to na začiatku vzdala. Prestalo ma to baviť a vedela som, že by to nebavilo ani čitateľa. Povedala som si, že keď už mám niečo robiť, tak niečo čo ma baví. Potom to má zmysel. A začala som písať fantasy žáner. Knihu, ktorá bude od prvých kapitol akčná,“ hovorí mladá autorka. Pri pohľade na knihu strach naháňa už jej obálka. Ilustrovala ju autorkina sesternica Lenka Kotulová. Hlavná hrdinka Cynthia a netvor s vycerenými zubami na obálke predznačujú už dej knihy. „Hoci pôvodnú obálku mala tvoriť farebná počítačová kresba, zvíťazila kresba čiernym uhlíkom na papier,“ povedala Drgoncová. Prezradila i to, že na svete je už i pracovná verzia druhého pokračovania trilógie s názvom Mračná Urdisu.Obľubuje mužských autorov kníh

Mladú debutujúcu autorku Viktóriu Drgoncovú možno zaradiť k nezvyčajnej skupine čitateliek kníh. Obľubuje hlavne fantasy, horory, severské krimi, sci-fi, detektívky či trilery, ale prečíta si aj román so zaujímavým dejom. „Dievčenské romány ma nebavia. Je tam veľa obyčajna z každodenného života. Ale niekedy príde obdobie, kedy si prečítam aj takúto knihu,“ hovorí maturantka. Obľubuje hlavne mužských autorov. Medzi jej obľúbených patria Jo Nesbo, Steven King, Jeffery Deaver. „Ženy vo svojich knihách majú sklon sa zaľúbiť do svojich postáv, alebo si ich obľúbiť natoľko, že ich potom nedokážu zabiť. Mužskí autori s týmto problém nemajú,“ podotkla. „Rada si však prečítam aj Joanne Rowlingovú, či Suzanne Collinsovú, autorku Hier o život, ktorá je aj mojím vzorom,“ pokračovala Drgoncová. Píše hlavne cez víkendy a prázdniny. „Najlepšie sa mi píše v noci. Tma a ticho sú výborným spoločníkom pri vymýšľaní príbehu i postáv. Strach naháňajúce scény sa mi dobre píšu počas búrky,“ usmiala sa autorka, ktorá knihy spočiatku iba čítala. No potom jej to už nestačilo, a tak začala i písať. Prostredníctvom postáv v príbehoch sníva i uniká z reality každodenného života. „Myslím si, že každý človek by mal mať také miesto kam by sa mohol uchýliť keď potrebuje nejaký únik z reality. Ja som to miesto našla práve v písaní,“ vyznala sa Viktória Drgoncová. V písaní nachádza to, čo jej v skutočnom svete chýba. Vďaka svojim hrdinom sa ponára do príbehu. Najviac ju fascinuje moc, ktorú má v rukách. Len ona rozhoduje o deji príbehu, i osude postáv. „Chcela by som napísať ešte množstvo ďalších kníh, či už pre dospelých alebo niekedy možno aj pre deti. Aby sa čitatelia mohli ponoriť do príbehov, ktoré som vytvorila,“ dodala na záver autorka.

Text a foto: Monika Šupatíková

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac