Chcete na Slovensku podporiť vesmírne aktivity? Zaplaťte si to!

TASR, 9. februára 2013 18:39

Ak sa na Slovensku chcete venovať vesmírnym aktivitám, máte možnosť stať sa súčasťou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity.

Foto: SOSA
Bratislava 9. februára (TASR) - Máte radi vesmír a čokoľvek súvisiace s kozmom? Chceli by ste sa spolupodieľať na vyvíjaní prvej slovenskej družice či skBalloonov? Šancu, samozrejme, máte, problém je snáď to, že na absolútne dobrovoľnej báze. A ak chcete na niečom spolupracovať, tak z vlastných peňazí...

Ak sa na Slovensku chcete venovať vesmírnym aktivitám, máte možnosť stať sa súčasťou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Ide o združenie nadšencov pre vesmír, ktorých spája chuť skúmať a spoznávať vesmír a túto skúsenosť šíriť ďalej. SOSA sa do veľkej miery zaujíma o popularizáciu vesmíru a lobuje za to, aby sa Slovensko stalo súčasťou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). “Jedine tak budú naše šikovné hlavy, ktorých je nemálo, súčasťou hlavného prúdu vesmírneho výskumu,” myslí si Michal Novota, člen Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, “Aj keď členské nie je malé, peniaze sa vrátia do našich firiem, lebo dostanú šancu byť dodávateľmi špičkových technológií pre ESA.” Predstavitelia SOSA sami tvrdia, že najviac ich mrzí, že v tejto aktivite ich zatiaľ štát nepodporil, pričom členmi ESA sú už dnes napríklad aj Česká republika či Estónsko. Princíp je pritom taký, že členská krajina síce platí pomerne vysoké členské, ktoré sa však od ESA vráti v podobe zadaní firmám na výrobu a dodanie rozličných súčiastok potrebných na vesmírny výskum ap., čo ESA podľa združenia SOSA garantuje. “Sme veľmi rôznorodá skupina a každý pomáha v tej sfére, ktorej sa rozumie najlepšie. Spája nás vášeň pre vesmír, takže veľa aktivít si sponzorujeme doslova sami, častokrát na úkor rodinných rozpočtov,” upresňuje Novota.
Foto: SOSAČo vlastne SOSA robí?

Jednými z najznámejších projektov sú skBalloon, teda stratosférický balón, skCube, teda prvá slovenská umelá družica Zeme, pričom podľa SOSA samotnej najodvážnejším je projekt ARDEA, ktorá v budúcnosti dokáže vyniesť na obežnú dráhu vo výške 120 km približne 2 kg užitočného zaťaženia.
Michal Novola sa stal začiatkom tohto roka tvárou súťažného projektu AXE Apollo. Ide o súťaž organizovanú známou značkou pánskej kozmetiky, ktorá ponúka možnosť vyhrať 22 lístkov na let do vesmíru. Súťaž prebieha simultánne naraz vo vyše 60 krajinách sveta, pričom ôsmi Slováci postúpia do Národného Space Campu v Maďarsku a odtiaľ jeden do Svetového Space Campu na Floride, kde absolvuje tri misie, vďaka ktorým zažije napríklad beztiažový stav či extrémne preťaženie. Za predpokladu, že v týchto misiách bude dostatočne úspešný, získa jeden z 22 lístkov a poletí priamo do vesmíru. Aj táto súťaž je jedným z projektov, ktoré SOSA podporuje, pretože v ňom vidia vysoký popularizačný potenciál: “SOSA sa snaží o propagáciu vesmírneho výskumu, preto podporujeme každú aktivitu, ktorá spôsobí, že sa o Slovensku vo vesmíre bude v spoločnosti hovoriť viac.”

Téma TASR