Verejnosť môže nahliadnuť do kuchyne klubov slovenskej Fortuna ligy

Školský servis, 9. októbra 2018 7:09

Bratislava 9. októbra (SkolskyServis.sk) - Repre pauzu využijú fortunaligové kluby už po druhýkrát na prezentáciu svojich aktivít prostredníctvom Dňa otvorených dverí v rámci projektu Futbalmania. V termíne od 8. do 18. októbra 2018 bude môcť široká verejnosť nahliadnuť do kuchyne všetkých klubov slovenskej Fortuna ligy.
Foto:

Jednotlivé kluby sú už od januára 2017 zapojené do celoligového projektu Futbalmania, ktorého cieľom je budovanie vzťahov a výchova fanúšikov na komplexnej úrovni. Prostredníctvom dlhodobo udržateľných a pravidelných aktivít projektu sú vytvorené podmienky pre zlepšenie imidžu slovenského futbalu v očiach verejnosti a celkovo jeho návštevnosti, a to v každom klube Fortuna ligy. Jednou z aktivít je práve aj Deň otvorených dverí (DOD), ktoré slovenské prvoligové kluby realizovali v rámci projektu úspešne už minulý rok. Zámerom DOD je priblíženie klubu verejnosti, najmä lokálnej mládeži a deťom, ktoré v rámci pripraveného dňa uvidia, čo všetko stojí za futbalovým zápasom či ako vyzerá zákulisie štadióna. Kluby opäť vytvoria sériu aktivít, v rámci ktorých budú návštevníci môcť nahliadnuť do klubových priestorov, stretnúť sa s hráčmi či vyskúšať si niektorú z pripravených sprievodných aktivít. Táto aktivita bude prístupná nielen deťom a mládeži, ale samozrejme aj širokej futbalovej verejnosti. Každý klub vytvára vlastný unikátny program na vlastnú prezentáciu. Viac o jednotlivých programoch sa dozviete priamo na webstránkach klubov alebo na webovej adrese www.futbalmania.sk.

Program Dňa otvorených dverí:

8.10.2018FK Senica (prehliadka štadióna spojená s autogramiádou pre deti a žiakov z lokálnych materských a základných škôl, 13:00 – prehliadka štadióna a zázemia pre verejnosť a o 17:00h prehliadka štadióna pre verejnosť spojená s autogramiádou A-mužstva)

11.10.2018FC Nitra (10:00 – 17:00h – každú celú hodinu budú prebiehať komentované prehliadky štadióna, o 15:30 je pripravená autogramiáda a 16:30 otvorený tréning, počas celej doby sú pripravené športové a súťažné aktivity)

FC Vion Zlaté Moravce ( 9.30 – 12:15 hod, 10.00 prehliadka priestorov s vybranými hráčmi A mužstva, 10.30 otvorený tréning s A mužstvom, súťaže, aktivity pre deti, zapojenie do tréningu, 11.45 autogramiáda, osobné stretnutia s hráčmi, neformálne stretnutia s hráčmi)

FO ŽP Šport Podbrezová (9:30 – 13:00 hod. prehliadka štadióna, otvorený tréning A-mužstva, súťaže pre deti, autogramiáda a beseda)

AS Trenčín (10:00- 14:00 /Štadión Spartak Myjava/ - otvorený tréning A-mužstva so zapojením návštevníkov, prehliadka štadióna s výkladom, tlačová konferencia - deti v úlohe novinárov, beseda pre stredné školy na tému rasizmus, multikulturalizmus)

14.10.2018MFK Ružomberok (12:30 do 16:00 hod. - detský program /nafukovacia loď, trampolína, maľovanie na tvár, hra/, športové aktivity, prehliadka štadióna, 12:30 hod - hudobné vystúpenie - Kristína Debnárová BAND, 13:00 hod - futbalová exhibícia s komentárom - bývalí hráči Ružomberka vs. bývalí reprezentanti Slovenska a Československa, sprievodné akcie počas celej doby trvania podujatia)

15.10.2018MŠK Žilina (15:30 _ 19:00 prehliadky štadióna, beseda s hráčmi, autogramiáda otvorený tréning A-tímu, na konci tréningu možnosť si ísť zakopať s hráčmi)

17.10.2018DAC Dunajská Streda

18.10.2018Slovan Bratislava (10:00-12:00 – organizované prehliadky štadióna, VIP priestorov a kabín primárne pre žiakov základných a stredných škôl, ale aj pre verejnosť, o 11:45h – autogramiáda hráčov A-mužstva)

26.10.2018MFK Zemplín Michalovce

16.11.2018Spartak Trnava (* neskorší termín z dôvodu účasti v EL)

Dni otvorených dverí v kluboch patria pod komunitné aktivity projektu Futbalmania, ktorý kluby úspešne realizujú už druhú sezónu. Aktivity pre verejnosť sú realizované priamo futbalovými klubmi vo svojich komunitách a vo svojich regiónoch, ktoré mohla verejnosť postrehnúť už počas sezóny 2017/2018 a kluby v nich pokračujú aj v rozbehnutej sezóne.

Ide o sériu viacerých aktivít a medzi tie najviditeľnejšie budú patriť:

• Aktivity na domácich zápasoch
Každý klub počas všetkých domácich zápasov vytvára tzv. „štadiónové aktivity“. Ide hlavne o zvýraznenie a zlepšenie zážitku z návštevy futbalového zápasu pre primárnu cieľovú skupinu detí a mládeže. Podľa individuálnych možností klubov (stav štadióna, priestory, personálne kapacity) sa na zápasoch vytvára séria rôznych aktivít – športové súťaže, futbalové aktivity, príprava choreografií, autogramiáda s hráčmi a pod. Tieto aktivity majú zábavno-vzdelávací charakter, kde okrem zatraktívnenia návštevy pre deti a mládež, je taktiež nenásilnou formou prezentované slušné správanie na štadiónoch, rešpekt k súperovi či princípy fair-play. Trvalou súčasťou tejto aktivity je aj vyhradený sektor so zvýšeným komfortom.

• Prezentácie na školách
Druhou zložkou aktivít pre verejnosť sú tzv. „komunitné aktivity“, ktoré spočívajú v prezentovaní klubu priamo v priestoroch škôl, školských centier alebo detských domovov. Napriek názvu teda rozhodne nepôjde len o školy, ale o všetky zariadenia a komunity, kde sa pohybujú a združujú deti a mládež. Prezentácie trvajú približne 45 minút a zástupcovia klubu atraktívnou formou prezentujú futbal ako fenomén dnešnej doby, jeho zaujímavú históriu a najväčšie úspechy slovenského a klubového futbalu. Súčasťou sú rôzne súťaže, kvízy, zábavné aktivity či autogramiáda hráčov klubu. Opäť bude dôležitý zábavno-vzdelávací prístup, kde bude žiakom a študentom nenásilnou formou zdôrazňované slušné správanie, rešpekt k súperovi a princípy fair-play. Pre účely týchto prezentácií je vytvorené aj edukačné video s názvom Desatoro fanúšika – viď. https://www.facebook.com/FutbalmaniaSVK/videos/desatoro-fanúšika/458723511233653/.

Všetky potrebné informácie je možné nájsť na našej webstránke www.futbalmania.sk, kde sa zároveň nachádza kontaktný formulár. Všetky školy, ktoré majú záujem sa zapojiť do projektu sú srdečné vítané a po vyplnení kontaktného formuláru získajú bližšie informácie priamo od svojho lokálneho klubu.

Téma TASR