V Cigli a Handlovej bude 43. Pochod vďaky SNP

TASR, 6. januára 2018 8:16

Organizátori pripravili pre účastníkov podujatia šesť tratí.

Prievidza 6. januára (SkolskyServis.sk) - Z Cigľa i Handlovej v Prievidzskom okrese povedú trasy 43. ročníka Pochodu vďaky SNP. Zimné turistické podujatie, ktoré patrí k jedným z najstarších a najmasovejších na Slovensku, sa bude konať v sobotu 20. januára. TASR o tom informoval Ivan Kadlečík z organizačného výboru pochodu.Turistické podujatie je pietnou spomienkou na tragické udalosti z 13. januára 1945, keď Cigeľ obkľúčili a prepadli nemeckí vojaci, pretože obyvatelia obce podporovali partizánov, ktorí operovali v pohorí Vtáčnik. Niektorých občanov mučili a aj zavraždili v miestnej krčme či vypočúvali v Prievidzi. V boji proti fašizmu vtedy zahynulo dovedna 24 obyvateľov obce. "Toto v súčasnosti najvýznamnejšie zimné turistické a spoločenské podujatie hornej Nitry dokazuje, že pozitívne hodnoty a významné historické udalosti sa dajú pripomínať mládeži či starším súčasníkom mnohostranným a príťažlivým spôsobom," poznamenal Kadlečík.

Slávnostné otvorenie pochodu bude v Cigli pri Pamätníku padlých o 9.30 h. Organizátori pripravili pre účastníkov podujatia nasledujúce trate:

Lyžiarske trasy
L1 Cigeľ - Biely kameň – Cigeľ. Farba modrá.
Dĺžka 20 km, prevýšenie 660 m, náročnosť: ťažká .
L2 Cigeľ – Murovaná chata – Cigeľ. Farba modrá, nad vlekom zelená.
Dĺžka 16 km, prevýšenie 380 m, náročnosť: stredne ťažká.

Pešie trasy
P 1 Cigeľ – Biely kameň - Cigeľ.
Dĺžka 10 km, prevýšenie 660 m, náročnosť: stredne ťažká.
P 2 Cigeľ – Tri studničky – Handlová – ZŠ Morovnianska cesta.
Dĺžka 15 km, prevýšenie 420 m, náročnosť: stredne ťažká.
P 3 Handlová ZŠ Morovnianska cesta – Tri studničky - ZŠ Morovnianska cesta.
Dĺžka 6km, prevýšenie 150 m, náročnosť: pre mládež a rodičov s deťmi.
P 4 Cigeľ – Jančekova skala – Cigeľ.
Dĺžka 6 km, prevýšenie 420 m, náročnosť: pre mládež a rodičov s deťmi


Organizáciu Pochodu vďaky SNP zabezpečujú Cigeľčania a Handlovčania v spolupráci so Zväzom protifašistických bojovníkov, Trenčianskym samosprávnym krajom a Klubom slovenských turistov. Turistické podujatie sa koná pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica.
Téma TASR