Ústavný súd ponúka sprievodcovskú potulku po jeho priestoroch

TASR, 20. septembra 2018 8:39

Výklad im poskytne známy košický sprievodca Milan Kolcun.

Košice 20. septembra (TASR) – Navštíviť priestory, v ktorých pracujú ústavní sudcovia, môžu záujemcovia v Košiciach počas štvrtkového Túlania sa po Ústavnom súde (ÚS) SR. Výklad im poskytne známy košický sprievodca Milan Kolcun.

Návštevníci sa tak výnimočne dostanú aj do priestorov, ktoré sú pre verejnosť bežne neprístupné. Prezrú si pojednávaciu miestnosť pre verejné zasadnutia pléna a senátov ÚS, "Sieň nezávislosti", kde sa konajú neverejné zasadnutia pléna, či kancelárie sudcov. V rámci programu si môžu vyskúšať sudcovský talár, pozrieť si insígnie predsedníčky ÚS či pokochať sa dielami slávnych umelcov, ktoré sú v tejto inštitúcii umiestnené. Uvidia aj objekt, kde ústavní sudcovia bývajú.

Budova Ústavného súdu SR v Košiciach Foto: TASR


"Navštíviť ústavný súd je zaujímavé pre Košičanov i Nekošičanov, a tak si ceníme možnosť dostať sa za jeho múry. Ústavný súd je zaujímavý tým, že je top inštitúciou – jedinou svojho druhu na Slovensku – a sídli v architektonickom komplexe s vlastnou históriou. Teším sa na jeho prehliadku i pre to, že som tam istý čas pracoval ako tlmočník a prekladateľ," priblížil Kolcun.

Prehliadky sa začínajú pred budovou ÚS na Hlavnej 110 v Košiciach v časoch o 11.00, 14.00 a 17.00 h. "Po minuloročnom úspechu sprievodcovskej potulky sme sa rozhodli, že v spolupráci s Milanom Kolcunom ukážeme ústavný súd záujemcom zvnútra aj tento rok," uviedla pre TASR predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.

O týždeň neskôr, vo štvrtok 27. septembra, organizuje ÚS pre verejnosť deň otvorených dverí.
Téma TASR