Úspešná kampaň POMOC PRE SÝRIU vrcholí

Školský servis, 2. marca 2019 8:16

Budúcnosťou Sýrie sú deti vojny, obete násilia a zneužívania rôzneho druhu – nedobrovoľnej služby v armáde, otrockej práce, nútených sobášov, znásilnení.

Bratislava 2. marca (SkolskyServis.sk) - Putovnou výstavou DETI VOJNY vstupuje kampaň POMOC PRE SÝRIU, ktorú koncom roka 2018 spustila slovenská národná kancelária medzinárodnej dobročinnej a pastoračnej organizácie ACN, do svojej záverečnej fázy. Len počas prvých troch mesiacov kampane darovali tisíce Slovákov viac než 115 tisíc eur a za pokoj v krajine sa naďalej modlia.

Fotografie z vernisáže v Dome Quo Vadis Foto: Adam Lukáč


Budúcnosťou Sýrie sú deti vojny, obete násilia a zneužívania rôzneho druhu – nedobrovoľnej služby v armáde, otrockej práce, nútených sobášov, znásilnení. Trpia kresťania, moslimovia aj drúzi. „Stratená generácia“, ktorá vyrastá negramotná, poznačená smrťou blízkych, traumami a hlbokými jazvami na tele aj na duši, komunikuje svoj odkaz svetu aj prostredníctvom kresieb.

Po nedávnej vernisáži kruto autentických a emocionálne pálčivých výtvarných diel sýrskych aj slovenských detí v bratislavskom Dome Quo Vadis začala výstava DETI VOJNY svoju púť po slovenských mestách.

Fotografie z vernisáže v Dome Quo Vadis Foto: Adam Lukáč


Cesta výstavy:

28. 2. – 7. 3. 2019: Firma FPT Slovakia, s.r.o., Južná trieda 6, Košice
7. 3. – 14. 3. 2019: Firma SPP, Moldavská cesta 12, Košice
14. 3. – 21. 3. 2019: Obchodné centrum ZEMPLÍN, Andreja Sládkoviča 5, Michalovce (vernisáž 14. 3. o 16:00 pripravujú žiaci michalovských škôl)
21. 3. – 28. 3. 2019: Firma Erfolg, s.r.o, Továrenská 6, Michalovce
28. 3. – 4. 4. 2019: Firma SPP, Mlynské nivy 44, Bratislava.


„Veľkým prekvapením je pre nás vnímavosť a citlivosť sŕdc slovenských detí zoči voči vyobrazeniu nepredstaviteľného utrpenia svojich rovesníkov. Reťaz solidarity spustili žiaci ZUŠ sv. Cecílie v Bratislave, ktorí iniciatívne pripravili kultúrny program vernisáže. Ďakujeme im, ich rodičom, pedagógom, ale najmä vedeniu školy. Inšpirovali ďalšie školy, ktoré sa chcú zvlášť počas pôstu modliť za deti zo Sýrie. Termíny a plánovania dospelých sú jedna vec. Ale citlivosť detského srdca – to už je celkom iná vec. Ďakujeme!“ hovorí Martina Hatoková, riaditeľka ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Výťažok kampane POMOC PRE SÝRIU umožní realizáciu ďalších zo stoviek projektov, ktoré ACN podporuje od vypuknutia vojny v roku 2011. Doteraz venovala pápežská nadácia ACN 41 miliónov eur na podporu tých oblastí života Sýrčanov, ktoré majú smerovať k čo najrýchlejšej stabilizácii krajiny a zabezpečeniu pokojnej budúcnosti. Viac na www.pomocpresyriu.sk.

Fotografie z vernisáže v Dome Quo Vadis Foto: Adam Lukáč


SkolskyServis informoval ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

ACN – Aid to the Church in Need je medzinárodnou dobročinnou a pastoračnou organizáciou. Je zameraná na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci kresťanom všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo kde trpia hmotnou núdzou. Vznikla v roku 1947 a v roku 2011 bola povýšená na nadáciu pápežského práva. ACN každoročne realizuje viac než 5 300 projektov v takmer 150 krajinách sveta. Podporuje ju približne 400 000 súkromných darcov z celého sveta. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi od marca 2017.

Téma TASR