USA: Riaditeľka múzea chce viac spolupracovať s univerzitami v ČR a SR

TASR, 15. októbra 2018 9:06

Pozícia riaditeľky múzea jej dáva príležitosť spojiť svoje dve vášne - pre vzdelávanie a uchovávanie kultúry.

Washington 15. októbra (TASR) - Národné české a slovenské múzeum a knižnica v meste Cedar Rapids v štáte Iowa, najväčšie svojho druhu v USA, má od septembra novú riaditeľku. Cecilia Rokouseková pre TASR pri príležitosti prvého mesiaca vo funkcii porozprávala o prvých dojmoch i tom, prečo sa o túto funkciu zaujímala.
Foto: www.ncsml.org

"Vždy, keď idem do Česka alebo na Slovensko (dva až trikrát za rok), je to, ako keby som išla domov. Cítim sa tam príjemne a šťastne. Krása a bohatá história týchto krajín sú pre mňa skutočnou radosťou a vždy dychtivo zdieľam túto nádheru s ostatnými. Zobrala som tam už mnohých svojich študentov, spolupracovníkov a príbuzných. Práve prostredníctvom vzdelávania o našej kultúre a našom pôvode sa môžeme najlepšie zblížiť s ľuďmi iných národností a kultúr," povedala Rokouseková, ktorá pred nástupom do funkcie riaditeľky českého a slovenského múzea pôsobila dlhé roky práve v oblasti vzdelávania. Zastávala vedúce funkcie na viacerých univerzitách a fakultách, predovšetkým fakultách medicíny, naposledy na Univerzite Larkin v Miami.

Láska k Česku a Slovensku pramení u Rokousekovej priamo z jej krvi. Je štvrtou generáciou Čechov a Slovákov a vyrástla vo "veľmi československej domácnosti". Narodila sa do československej rodiny v mestečku Tabor v americkom štáte Južná Dakota, ktoré založili v roku 1868 práve emigranti z Československa a názov dostalo po českom Tábore. Keď nastupovala do základnej školy, rozprávala Rokouseková tak plynulo po česky, ako po anglicky.

"Na všetky slávnosti v meste som nosila kroj. Oslavovali sme všetky české sviatky a udržiavali sme všetky tradície. Moji rodičia a starí rodičia mi vštepili silnú lásku a oddanosť voči mojej kultúre," spomenula si Rokouseková, ktorá sa neskôr naučila aj po Slovensky a uplynulých desať rokov pôsobila ako slovenská honorárna konzulka v štáte Florida.

Pozícia riaditeľky múzea jej dáva príležitosť spojiť svoje dve vášne - pre vzdelávanie a uchovávanie kultúry. Múzeum má podľa nej už dnes vynikajúci strategický plán plný dynamických programov, nových výstav, kultúrnych podujatí a vzdelávacích programov pre všetky vekové kategórie. Rokouseková by chcela do plánu vniesť medzinárodný komponent - dúfa, že nadviaže spoluprácu s viacerými českými a slovenskými univerzitami a spolu s nimi vytvoria nové programy, zrealizujú výskum archívov a navrhnú nové výstavy.

"Toto múzeum a knižnica sú nevyhnutnými pre zachovávanie našej bohatej kultúry, oslavovanie nášho súčasného umenia a kultúry a plánovanie budúcnosti tak, aby nebolo naše dedičstvo nikdy stratené. To znamená vzdelávanie pre každého a integrovanie našej kultúry so skúsenosťami a ponaučeniami iných kultúr, aby sme lepšie porozumeli nášmu postaveniu v globálnej spoločnosti a pomohli tak k zabezpečeniu mieru a ľudskej dôstojnosti," povedala Rokouseková.

Američania podľa nej často zabúdajú na svoje kultúrne korene a Američania aj Neameričania niekedy ani nepoznajú význam týchto kultúrnych základov. Práve Národné české a slovenské múzeum a knižnica v Cedar Rapids zohrávajú dôležitú úlohu nielen v zachovávaní tejto bohatej kultúry, ale aj v tvorení a rozposielaní odkazu všetkým.

"Toto múzeum by mali navštíviť všetci ľudia - Česi, Slováci a ľudia všetkých kultúrnych pôvodov," dodala Rokouseková.

Predchádzajúca riaditeľka Gail Naughtonová viedla múzeum dlhých 16 rokov (od roku 2002), počas ktorých výrazne získalo nielen na veľkosti, ale aj význame a popularite. Okrem stálej expozície ponúka meniace sa výstavy v troch galériách, organizuje podujatia a poskytuje vzdelávacie programy. V roku 2013 získalo celonárodné ocenenie za najlepšiu prácu pre verejnosť.
Téma TASR