ÚPV SR počas Svetového dňa duševného vlastníctva navštívili najmä deti

TASR, 26. apríla 2013 17:47

Deň duševného vlastníctva je zároveň na ÚPV SR aj Dňom otvorených dverí.

Banská Bystrica 26. apríla (TASR) – Svetový deň duševného vlastníctva si dnes pripomenul Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR v Banskej Bystrici. Deň duševného vlastníctva je zároveň na ÚPV SR aj Dňom otvorených dverí (DOD).

"Keďže sa tohtoročný Svetový deň duševného vlastníctva nesie v znamení motta Kreativita a budúca generácia, ÚPV SR pozval do svojich priestorov najmä mladých ľudí, ktorí tvorili aj auditórium detskej konferencie Duševné vlastníctvo na Slovensku," uviedol pre TASR hovorca ÚPV SR Július Šípoš.

Ako pokračoval, do úradu prišlo okolo 250 školákov. Šípoš priblížil, že ÚPV SR s podporou primátora Banskej Bystrice Petra Gogolu začal v závere minulého roka pilotný projekt spolupráce so základnými školami, ktorého úlohou je priblížiť školákom témy duševného vlastníctva a jeho ochrany. Na konferencii odzneli prednášky na témy Tvorivosť hrou vs. "hra" falšovateľov, Autorské právo v školách či Riziká internetu.

"To, že nechýbali prednášky späté s falšovaním a autorským pirátstvom, nie je náhoda. ÚPV SR na základe uznesenia vlády z marca 2011 je totiž gestorom Medzirezortnej komisie na koordináciu spolupráce v oblasti boja proti falšovaniu a autorskému pirátstvu," konštatoval hovorca. Dodal, že sa stal kontaktným bodom Európskeho strediska na sledovanie falšovania a autorského pirátstva, ktorého úlohou je implementovať opatrenia zamerané na znižovanie miery porušovania práv duševného vlastníctva na národnej úrovni.

Úrad tiež sprístupnil výstavu pozostávajúcu z falšovaných hračiek zadržaných colníkmi, ďalej historických hračiek zo súkromnej zbierky Štefana Škorupu z Mýta pod Ďumbierom, a tiež vynálezov – vedeckých hračiek, ktoré prezentovalo banskobystrické Občianske združenie Vedecká hračka.

Súčasťou sprievodných podujatí Svetového dňa duševného vlastníctva, ktorý je v ÚPV SR aj DOD, bol i tvorivý workshop – chlapci a dievčatá besedovali s patentovým expertom o možnostiach využitia rôznych priemyselných materiálov ako papier, guma, polystyrén, kamenina či kovy, dodal Šípoš.

Téma TASR