Tvorbu J.Kollára spopularizuje detský maliarsky ateliér

TASR, 31. januára 2019 13:01, aktualizované 31. januára 14:51

Chystajú ho vo štvrtok (7. 2.) v Banskej Štiavnici.Banská Štiavnica 31. januára (TASR) - Spopularizovať tvorbu banskoštiavnického rodáka a reprezentanta modernej česko-slovenskej maľby Jozefa Kollára, po ktorom nesie meno aj miestna galéria, si dáva za cieľ detský maliarsky ateliér, ktorý chystajú vo štvrtok (7. 2.) v Banskej Štiavnici. S názvom Kollár XXL sa bude od 8.30 h konať v Galérii Jozefa Kollára.

Šesť štvorčlenných tímov detí a pedagógov z regionálnych základných škôl bude priamo v galérii vytvárať veľkoformátové verzie Kollárových obrazov podľa originálov. "Nebude to súťaž, bude to výzva, tvorivé stretnutie talentovaných detí a ich pedagógov," uviedla Petra Páchniková zo Slovenského banského múzea.

Diela, ktoré vzniknú, sa stanú súčasťou galérie na Základnej škole Jozefa Kollára na sídlisku Drieňová. V rámci projektu Mesto kultúry 2019 sa na tejto škole formujú "Detaško galérie". Podujatie Kollár XXL je podľa Páchnikovej prvé zo série edukačno–tvorivých podujatí, ktoré sa budú počas projektu realizovať.

Na podujatie pozývajú organizátori aj verejnosť, aby prišla povzbudiť detských tvorcov v ich pracovnom nasadení. "Počas podobných projektov vždy prekvapí šikovnosť, pohotovosť a tvorivé schopnosti detí. Návštevníci formou hlasovania môžu udeliť jednému dielu divácku cenu," priblížila Páchniková.

Organizátormi podujatia sú Slovenské banské múzeum, Galéria Jozefa Kollára, mesto Banská Štiavnica v spolupráci so Základnou školou Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Podujatie je súčasťou projektu Banská Štiavnica 2019: Renovácia identity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Téma TASR