Tí, čo poznajú svoju minulosť, nie sú odsúdení si ju zopakovať

Školský servis, 17. júla 2018 7:54

Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli dve knihy, ktoré pútavým spôsobom približujú detskému čitateľovi dejiny našej krajiny.

Bratislava 17. júla (SkolskyServis.sk) - Kniha Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov prevedie nadšencov histórie našou minulosťou od praveku až po vznik samostatného Slovenska. Nečakajte však suchopárnu učebnicu plnú rokov, mien, udalostí a iných faktov. Významné udalosti slovenských dejín sú podané tak prehľadne a jasne, že si ich zapamätajú všetky deti.
Foto:

Autorka jedinečnej publikácie, Denisa Gaálová, je učiteľka dejepisu na bratislavskom gymnáziu a v minulosti učila aj na základnej škole.

Veľmi úspešným počinom Vydavateľstva SLOVART v rámci detskej literatúry faktu je aj edícia Naše hrôzyplné dejiny.

V najnovšej knižke Za všetko (ne)môže Štúr sa dostávame do 18. storočia, do obdobia osvietenstva, keď sa z feudálneho spoločenstva začínajú vyčleňovať moderné národy. Mladých čitateľov čaká listovanie v cholerovom denníku či rátanie škôd, ktoré za sebou nechali Napoleonovi vojaci. Dozvedia sa, aj čo sa udialo 22. augusta 1830 v liptovskomikulášskom hostinci Čierny orol, prečo vlastne zomrel Štúr, čo je to silozpyt a množstvo iných zaujímavostí. A ako odmenu za čitateľskú vernosť si môžu zarapovať Žiadosti slovenského národa.

Autor Róbert Beutelhauser je stredoškolský učiteľ a vo Vydavateľstve SLOVART mu vyšli aj tieto knihy o dejinách pre deti: Barbarskí Slovania, Od porážky k porážke – Slovensko v stredoveku a Turci, Habsburgovci a iné pohromy.


Téma TASR