O Štúrovo pero sa uchádza 93 školských časopisov a 87 jednotlivcov

TASR, 26. apríla 2013 13:17

Súťaž umožňuje prezentovať výsledky výučby školy tvorbou žurnalistických žánrov, hodnotiť úroveň školských časopisov a konfrontovať ich s inými.

Zvolen 26. apríla (TASR) - Už 18. ročník zaknihuje tento víkend v Krajskej knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene najprestížnejšia celoslovenská súťaž podporujúca a rozvíjajúca novinárske nadanie študentov stredných a vysokých škôl - Štúrovo pero. Súťaž umožňuje prezentovať výsledky výučby školy tvorbou žurnalistických žánrov, hodnotiť úroveň školských časopisov a konfrontovať ich s inými.

Súťaž si získala veľkú popularitu a každoročne sa jej vyhodnotenia zúčastňuje okolo 200 študentov. Do tohto ročníka sa prihlásilo 84 stredoškolských, 9 vysokoškolských časopisov, 67 súťažiacich v kategórii novinárske príspevky stredoškolákov, ktorí zaslali 159 novinárskych príspevkov a v kategórii novinárske príspevky vysokoškolákov 20 súťažiacich s 50 novinárskymi príspevkami.

O Cenu Nadácie Slovenskej sporiteľne, za rubriky napomáhajúce zvyšovaniu finančnej gramotnosti na stredných školách, sa uchádzalo 18 stredoškolských časopisov.

Vyhodnotenia sa zúčastnia zástupcovia redakčných rád školských časopisov a 20 najlepších súťažiacich z kategórií novinárske príspevky stredoškolákov a vysokoškolákov.

Súčasťou vyhodnotenia budú aj tlačové besedy a diskusie s významným hosťom z politického života Slovenska a úspešnými žurnalistami. Dnes popoludní by mal medzi účastníkov Štúrovho pera zavítať aj premiér Robert Fico, ktorý bude po prejave so študentmi diskutovať o perspektívach mladej generácie a možnostiach ich uplatnenia v ďalšom živote.

Na rozborových seminároch porotcovia zhodnotia úroveň jednotlivých príspevkov, poskytnú odporučenia a rady na skvalitnenie tvorby školských časopisov a žurnalistických žánrov.

Súťažné práce vyhodnotí odborná porota, zložená z profesionálnych novinárov. Slávnostné vyhodnotenie súťaže bude v sobotu, 27. apríla.
Téma TASR