Struny času – klasika detskej sci-fi v novej knihe a vo filme

Školský servis, 25. februára 2018 10:10

Kniha vychádza koncom februára vo Vydavateľstve SLOVART a rovnomenný film príde do slovenských kín 12. apríla 2018.

Bratislava 25. februára (SkolskyServis.sk) - Madeleine L'Engle stvorila sériou Struny času klasiku detskej sci-fi literatúry, ktorá ovplyvnila tvorbu spisovateľov posledných päťdesiatich rokov. Kniha vychádza koncom februára vo Vydavateľstve SLOVART a rovnomenný film príde do slovenských kín 12. apríla 2018.

Otec hlavnej hrdinky Meg je vedec, ktorý záhadne zmizol, keď experimentoval s piatou dimenziou a cestovaním v čase. Tínedžerka Meg ho spolu s kamarátom Calvinom a bratom Charlesom musia oslobodiť. Spoločne s tromi záhadnými nebeskými bytosťami sa vydávajú na neuveriteľnú dobrodružnú cestu naprieč časom i priestorom, objavujú svety za hranicami našej fantázie, kde musia čeliť mocnému zlu. Meg sa môže domov vrátiť až po tom, čo porazí strach vo vlastnom srdci a objaví silu na boj s temnotou, ktorá postupne zahaľuje celý vesmír.

Režisérka Ava DuVernay obsadila do veľkovýpravnej rodinnej snímky Struny času hviezdnu zostavu – slávnu moderátorku Oprah Winfrey a oceňovanú herečku Reese Witherspoon. Trailer si môžete pozrieť na stránke distribučnej spoločnosti Saturn.


O autorke
Madeleine L'Engle (1918 – 2007) je autorkou viac ako 60 kníh, z ktorých najznámejšia je päťdielna séria Struny času (A Wrinkle in Time). Kniha bola v roku 1963ocenená prestížnou Newbery Medal, ktorú udeľuje asociácia amerických knihovníkov za najlepšiu literatúru pre deti. V jej dielach sa odzrkadľuje autorkin záujem o modernú vedu, napríklad regeneráciu orgánov.
Madeleine L’Engle vyrástla v Spojených štátoch a vo Švajčiarsku, študovala angličtinu a pracovala v divadle, neskôr sa venovala iba písaniu.


V slovenčine vychádzajú Struny času v preklade Heleny Šajgalíkovej.

„Príbeh o dospievaní, ktorý má pochopenie pre tínedžerskú neistotu a rozpaky, oceňuje odvahu a zdôrazňuje dôležitosť rodinných vzťahov pri prekonávaní prekážok.“ The New York Post


Téma TASR