Na doskách SND sa predstavia deti, ktoré stratili svojich blízkych

TASR, 16. marca 2017 9:31

Strata blízkych bolí deti podobne ako dospelých.

Bratislava 16. marca (TASR) - Niektoré z nich nabrali odvahu a osobnú skúsenosť sa rozhodli prerozprávať cez divadelné predstavenie. Verejnosť môže tieto deti vidieť vo štvrtok (16.3.) v Modrom salóne Slovenského národného divadla (SND). Hra "Cesta do krajiny, kde nám niekto chýba", bude mať v spomínaný deň premiéru. Repríza bude 6. apríla.

Na fotografii: Cesta do krajiny, kde nám niekto chýba Foto: SNDV hlavnej úlohe sa predstavia deti z divadelného súboru Plamienok, ktoré samy zažili stratu blízkeho človeka. "Hra môže byť často silnejšia komunikačná cesta ako slová," povedala riaditeľka neziskovej organizácie Plamienok Mária Jasenková.

Divadelného spracovania sa dočkal príbeh šesťročnej Ajky a jej psa Grofa z pera španielskeho psychoterapeuta Ivána Gómez Garcíu. Ten je hlavným motívom rozprávkovej terapeutickej knižky Dobrodružstvá v krajine sopiek, ktorá vznikla vlani z iniciatívy organizácie Plamienok. Dievčatko v príbehu hľadá odpovede na otázky, ktoré ho trápia po smrti mamy. "Knižku sme používali v našom centre v rámci skupinovej práce s deťmi, ktoré niekoho stratili. Tie sú prirodzene hravé, povedali sme si, prečo neurobiť divadlo na jej motívy. Cieľom bola terapia a pomoc pre deti, keď sme ale videli, čo vytvorili, ohúrilo nás to," vysvetlila Jasenková.

Detský divadelný súbor Plamienok vznikol v rámci projektu Psychologická pomoc pre deti po strate blízkeho. Tvoria ho deti, ktoré prešli a prechádzajú neľahkou cestou po strate blízkej osoby - rodiča či súrodenca.

Nezisková organizácia Plamienok poskytuje pomoc nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám. Ponúka im možnosť prežiť zostávajúci čas v domácom prostredí v kruhu svojich najbližších. Lekári, zdravotné sestry, sociálni pracovníci a psychológovia dochádzajú za deťmi priamo domov. Plamienok tiež ponúka psychologickú, sociálnu a psychoterapeutickú pomoc.
Téma TASR