Slováci majú literárneho ducha a cit pre umenie

Školský servis, 22. februára 2019 8:14

V priebehu marca sa priaznivci súčasného multižánrového umenia môžu tešiť na Literárne soirée.

Literárne soirée sa organizuje už sedem rokov Foto:


Bratislava 22. februára (SkolskyServis.sk) - Priaznivcov umenia v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici a v Prešove čaká opäť jedinečný kultúrny zážitok v podobe Literárneho soirée organizovaného Spoločnosťou pre umenie a literatúru. Podujatie dáva šancu nádejným spisovateľom, hercom aj hudobníkom predstaviť svoju tvorbu a vyjadriť ňou svoj názor na svet a problémy súčasnosti – od vzťahov, cez erotiku až po politiku.

Literárne soirée si kladie za cieľ vytvárať priestor pre začínajúcich spisovateľov, hercov a hudobníkov a zároveň ich prepájať aj s profesionálnymi umelcami, aby sa navzájom inšpirovali a učili. Podujatie je však určené aj pre širokú verejnosť a venuje sa aj aktuálnym témam, ktoré rezonujú v spoločnosti. Zapojiť sa môže ktokoľvek, kto má literárne cítenie a dokáže písať. Ak sa autor necíti na interpretáciu svojej tvorby, urobia to za neho herci, ktorí si jeho text naštudujú a prednesú pred divákmi. V minulosti sa takto do Literárneho soirée zapojili známe osobnosti ako Daniel Heriban, Tomáš Ulej, Andy Hryc, Lídia Ondrušová a mnoho ďalších.

„Za sedem rokov fungovania Literárneho soirée sa nám podarilo usporiadať štyridsaťpäť umeleckých večerov v deviatich mestách. Ukázalo sa, že Slováci naozaj majú literárneho ducha, lebo počas týchto večerov zaznelo takmer štyristo vybraných textov a zapojilo sa viac ako tisíc nádejných umelcov. Najmladšia autorka mala 12 a najstaršia viac ako 90 rokov,“ hovorí zakladateľka Literárneho soirée Michaela Piesyk.

Literárne soirée vzniklo vďaka iniciatíve študentov banskobystrickej Akadémie umení, ako platforma na prezentovanie ich vlastnej tvorby. V roku 2012 zorganizovali v Banskej Bystrici prvý zábavno-umelecký večer. Odvtedy sa Literárne soirée dostalo do rôznych kútov Slovenska.

„Spojenie hudby, literatúry a divadla vytvára veľmi príjemnú a ľudskú atmosféru. Je to dôkaz, že aj v tejto rýchlej dobe plnej technológií má hovorené slovo a kultúra svoje miesto,“ dodáva Michaela Piesyk.

Foto:


V priebehu marca sa tak priaznivci súčasného multižánrového umenia môžu tešiť na Literárne soirée v nasledujúcich mestách. Vstup je voľný.
Trenčín, Klub Lúč - 11. marec
Prešov, Klub Wave – 13. marec
Banská Bystrica, Klub HaD – 26. marec
Bratislava, Bohéma Bar – 28. marec

Téma TASR