Skupina Hex vydáva nový album s názvom Tebe

TASR, 7. novembra 2017 15:14

Je na ňom 11 nových piesní, začína inštrumentálkou Sonosféra.

Bratislava 7. novembra (TASR) - Skupina Hex vydáva nový album v podobe knihy s názvom Tebe. Je na ňom 11 nových piesní, začína inštrumentálkou Sonosféra, ďalšími piesňami sú Dievčatá, Nezaspím, Ľahký song, Raz príde deň, Posledný krát, Srdce, Tak aspoň chvíľu skús, Náš deň je noc, Tmou za tebou a Láska ťa vždy porazí. Všetky skladby má na konte zohraná autorská dvojica Peter „Ďuďo“ Dudák a Martin „Fefe“ Žúži.
Foto: PROPAGANDA HOUSE

Album v tvare knihy obsahuje okrem autorských skladieb skupiny Hex aj poviedku od spisovateľa Pištu Vandala, v ktorej hrajú hlavnú úlohu pesničky tejto kultovej kapely. Kniha má elegantný dizajn a jej súčasťou sú fotografie od Braňa Šimončíka. Názov albumu je príznačný – Hexáci ho venujú práve Tebe.

Na nový album čakali fanúšikovia sedem rokov. Album vznikal vyše dva a pol roka a skladby sa finalizovali v jednom najlepších štúdií v strednej Európe – v štúdiu Sono pri Prahe. V legendárnom štúdiu nahrávali také hudobné hviezdy, ako David Bowie, Living Color, Glen Hansard, Gipsy Kings, Limp Bizkit, Julian Lennon, Joss Stone, Lucie či Wanastowy Vjecy.

„Štúdio Sono je po všetkých stránkach fantastické, celé nahrávanie sme si užívali. Láska k štúdiu sa začala zoznámením sa s Milanom Cimfem, ktorý album nahrával a stal sa aj jeho koproducentom. Je to profesionál, ktorý našim piesňam dodal ďalší rozmer. Sadli sme si aj ako ľudia, čo je nesmierne dôležité, keď sme boli v štúdiu tak dlhý čas. Stali sa z nás kamaráti,“ konštatuje basgitarista Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

„Názov albumu Tebe nie je vôbec náhodný. Slúži ako slovná hračka, navodzuje pocit osobného adresovania albumu každému poslucháčovi. A tak sme to aj samozrejme mysleli. Vyjadruje tiež obsahovú intimitu, ktorú som sa snažil dostať do textov. Vždy som nerád písal agitačné texty, mieriace na rôzne neduhy spoločnosti, politiky alebo konzumu. V textoch albumu Tebe som sa pokúsil o zdôraznenie významu partnerského vzťahu. V poslednej dobe je, a myslím, že to nie je len môj pocit, jeho význam marginalizovaný. Je dokonca zatracovaný aj mnohými autoritami a vytláčaný sociálnymi sieťami. Ale je to práve blízky vzťah medzi partnermi alebo akýmikoľvek spriaznenými dušami, ktorý je naozajstným hnacím motorom života. Vo dvojici sa jednoducho zvláda vždy všetko lepšie,“ sumarizuje textár Martin „Fefe“ Žúži.„Hudba na albume je kaleidoskop toho, čo sme za sedem rokov od posledného radového albumu počúvali a tvorili. Čiže staršie nápady, aj úplné novinky. Spája ich to, že sme ich nahrali do finálnej podoby tento rok. S cieľom, aby zneli aktuálne. Jednoducho povedané ako Hex v roku 2017. Zo začiatku som si myslel, vzhľadom nato, že hudobne je súčasnosť viac elektronická ako živá, že aj nahrávanie bude tomu zodpovedať. Ale nakoniec je to celkom gitarový album, v každej skladbe sú aj živé bicie, basa a vlastne všetko, čo sme používali aj doteraz,” konštatuje autor hudby a spevák Peter „Ďuďo“ Dudák.

Skupina Hex vznikla v roku 1989 a patrí k najúspešnejším slovenským kapelám. Od svojho vzniku hrá v zložení  Peter „Ďuďo“ Dudák, spev, gitara, klávesy, Martin „Fefe“ Žúži, gitara, Tomáš „Yxo“ Dohňanský, basová gitara a Tibor „Tybyke“ Szabados, bicie nástroje.

TASR informovala PR manažérka Nora Krchňáková z agentúry NK Factory.

Téma TASR