Siedmy ročník cyklu Výpravy do starovekého Egypta sa začne 26. januára

TASR, 20. januára 2018 11:50

Prinesie celkovo 12 prednášok pod názvom Výpravy do starovekého Egypta.

Bratislava 20. januára (TASR) - Siedmy ročník cyklu egyptologických prednášok pre verejnosť zameraný na zaujímavosti z dejín, kultúry a života starovekých Egypťanov pripravila Nadácia Aigyptos. Prinesie celkovo 12 prednášok pod názvom Výpravy do starovekého Egypta. Úvodná prednáška sa uskutoční 26. januára v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy. Ďalších 11 prednášok sa bude konať tradične vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy, vo vybrané piatky od 9. februára do 29. júna.
Egypt presťahoval Tutanchamonovo pohrebné lôžko a voz do nového múzea - Ilustračné foto Foto: TASR/AP

"Renomovaní slovenskí a českí egyptológovia, archeológovia a spolupracujúci špecialisti z iných odborov, pôsobiaci okrem Slovenska a Čiech aj v Rakúsku a ďalších krajinách, pripravili na prvý polrok 2018 pre priaznivcov staroegyptskej histórie množstvo zaujímavých tém," TASR informovala Renáta Rábeková z Nadácie Aigyptos, ktorá prednáškový cyklus organizuje v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy, Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied a pod záštitou veľvyslanectva Egyptskej arabskej republiky na Slovensku.

V prvej prednáške (26.1.) bude Jozef Hudec, vedúci slovenskej časti poľsko-slovenskej archeologickej misie v Egypte, prezentovať najnovšie objavy uplynulej sezóny slovenskej časti archeologického výskumu na lokalite Tell el-Retábí v Egypte.

V rámci prednáškového cyklu vystúpi aj riaditeľ Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovej v Prahe Miroslav Bárta a riaditeľ Ústavu orientalistiky SAV Dušan Magdolen. Ten sa predstaví v záverečnej prednáške celého cyklu (29.6.), rozprávať bude o výskyte mimozemských návštevníkov v starovekom Egypte - meteoritov a asteroidov, a o tom ako ich starovekí Egypťania vnímali a čo o nich vypovedá staroegyptská literatúra.

Prvá prednáška bude tradične prístupná zdarma. Program prednášok a ďalšie informácie k nim sú dostupné na www.aigyptos.sk.Téma TASR