SAV: Po letnej prestávke bude pokračovať vedecké kaviarne i brlohy

TASR, 22. septembra 2018 9:19

Po letnej pauze sa opäť uskutoční vedecká kaviareň v Košiciach a vedecké brlohy pre deti v Piešťanoch a v Košiciach.

Bratislava 21. septembra (TASR) - Kúzelná fyzika, spektrometer Tatra v CERN-e i spoznávanie sveta robotom Cingom. To sú hlavné témy troch podujatí, ktorými v septembri v réžii Slovenskej akadémie vied (SAV) pokračujú cykly na popularizáciu vedy. Po letnej pauze sa opäť uskutoční vedecká kaviareň v Košiciach a vedecké brlohy pre deti v Piešťanoch a v Košiciach. SAV o tom informuje na svojom webe.

Ilustračné foto Foto: Mgr. Marek Tóth


Vedecký brloh v Piešťanoch sa začne už túto sobotu 22. septembra o 9.00 h v zrekonštruovanej pamiatke v Elektrárni. Michal Figura z Prešova záujemcom povie, čo je gyroskop i to, ako funguje fontána bez čerpadla.

Hosťom vedeckej kaviarne v stredu 26. septembra o 18.00 h v kinosále Kulturfabrik Tabačka v Košiciach bude Martin Venhart z Fyzikálneho ústavu SAV. "Po roku sa Martin Venhart do Košíc vracia s témou, ktorá súvisí s jeho vedeckou prácou. Porozpráva o slovenskom projekte, ktorý v CERN-e navrhli slovenskí vedci a ktorý bol radou centra schválený a realizovaný," priblížil obsah košickej vedeckej kaviarne hlavný organizátor Ján Gálik.

Vo Výmenníku na Ulici obrody v Košiciach 29. septembra o 14.00 h začne nový ročník vedeckých brlohov legorobotmi. Konkrétnejšie, príbehom robota Cinga, ktorého prídu predstaviť jeho rodičia, teda študenti Gymnázia na Alejovej ulici v Košiciach Stanislav Jochman a Veronika Nemjová. "Pre robota, ktorého vymysleli, pripravujú nové úlohy a moduly, pomocou ktorých Cing postupne skúma a spoznáva svet," uvádza SAV. Pridajú aj tipy, ako si postaviť vlastného robota.

Téma TASR