Romanovovci sú príbeh najúspešnejšieho panovníckeho rodu

TASR, 10. decembra 2017 6:40

Kniha prináša podrobný príbeh dvadsiatich cárov a cárovien, niektorých obdarených geniálnou mysľou, iných postihnutých šialenstvom.

Foto: http://www.pravoslavie.ru


Bratislava 9. decembra (TASR) - Romanovovci boli najúspešnejším panovníckym rodom moderných čias. Vládli na šestine územia sveta. Ako dokázala jedna rodina zmeniť vojnou zničené kniežatstvo na najväčšiu svetovú ríšu a ako mohla o ňu prísť rozpráva rozsiahla publikácia Simona Sebaga Montefioreho Romanovovci 1613 - 1918, s ktorou slovenský knižný trh spestrilo vydavateľstvo Tatran.

Kniha prináša podrobný príbeh dvadsiatich cárov a cárovien, niektorých obdarených geniálnou mysľou, iných postihnutých šialenstvom. Všetci však zachovávali posvätné samoderžavie a vyznačovali sa túžbou vládnuť. "Montefioreho pútavá kronika odhaľuje tajomné svet ich neobmedzenej moci a bezohľadného budovania ríše, zatienený palácovými sprisahaniami, rodinným súperením, sexuálnou dekadenciou a búrlivou extravagantnosťou," avizuje vydavateľ.

Do príbehu vstupujú postavy dobrodruhov, kurtizán, revolucionárov a básnikov od Ivana Hrozného po Tolstého, od kráľovnej Viktórie po Lenina. Panovanie v Rusku bolo imperiálno-posvätné poslanie a zároveň kalich s jedom: šesť cárov zomrelo násilnou smrťou. Peter Veľký dal umučiť na smrť vlastného syna a súčasne povzniesol Rusko na významnú ríšu, na svojom dvore vládol so spolkom presláveným povinným opíjaním, nahými trpaslíkmi a maškarnými kostýmami.

Katarína Veľká zosadila vlastného manžela, ktorého krátko nato zavraždili, zo svojich mladých obľúbencov si spravila milencov, ovládla Ukrajinu a ohúrila Európu. Pavla zaškrtili dvorania podporovaní jeho vlastným synom Alexandrom I., ktorý čelil vpádu Napoleona, prikázal podpáliť Moskvu, a napokon sa prebojoval až do Paríža. Alexander II. dal slobodu nevoľníkom, prežil päť pokusov o atentát a napísal pravdepodobne najvýrečnejšie ľúbostné listy, aké vyšli spod pera vladára.

Kniha vrcholí zobrazením Nikolaja a Alexandry, ich vzostupom a zavraždením Rasputina, vojnou a revolúciou - a krutou masakrou celej rodiny. Vydavateľ uvádza, že Romanovovci sú napísaní s oslnivým literárnym citom a čerpajú z najnovšieho archívneho výskumu: "Okamžite sa stali pútavým príbehom triumfu a tragédie, lásky a smrti, všeobecne platnou štúdiou moci a základným portrétom ríše, ktorý charakterizuje Rusko do dnešných čias."

Simon Sebag Montefiore podáva pôsobivý a hodnoverný príbeh najúspešnejšej panovníckej dynastie od čias cézarov. Dvadsať absolutistických cárov a cárovien vládlo viac ako tri storočia od dramatického vzostupu po revolučný pád prostredníctvom krvavých vojen, mieru plného násilia, v závratnom bohatstve aj v absolútnej chudobe, s vášnivou láskou aj nemilosrdnou ctižiadostivosťou, v šialenstve aj v dekadencii. "Príbeh Romanovovcov bol zobrazený v mnohých publikáciách, no nikdy nie v takej pôsobivej kombinácii literárneho nadania, rozprávačského umenia, dôkladného výskumu a psychologického pohľadu," podčiarkuje slovenský vydavateľ Montefioreho diela, ktoré "je cenné najmä v tom, že spojil dôkladnú znalosť ruských dejín s rozprávačským majstrovstvom". Knihu z anglického originálu The Romanovs 1613 - 1918 do slovenčiny preložila Mária Kočanová.

Simon Sebag Montefiore je autorom mnohých ocenených bestsellerov, ktoré boli preložené do 45 jazykov. Dielo Katarína Veľká a Potemkin sa dostalo do užšieho výberu na Cenu Samuela Johnsona, Stalin: Dvor červeného cára získal ocenenie Historická kniha roka v súťaži British Book Awards, Mladý Stalin vyhral ceny za najlepšiu biografiu v súťažiach Costa, LA Times a Le grand Prix de Biographie, Jeruzalem: Životopis bol na čele svetových bestsellerov. Montefiore je tiež autorom uznávaných románov Sašenka a V jednu zimnú noc. Prednášal dejiny na Cambridgeskej univerzite, kde získal titul PhD. Žije v Londýne s manželkou, spisovateľkou Santou Montefiore a dvoma synmi.

TASR informovala Lucia Mládeková z vydavateľstva Tatran.


Téma TASR