Román Príbeh včiel od nórskej autorky Maje Lunde ukrýva prekvapenie

Školský servis, 10. augusta 2018 8:45

V knihe je záložka ako žiadna iná, je vyrobená zo špeciálneho papiera so semenami lúčnych kvetov.

Bratislava 10. augusta (SkolskyServis.sk) - Román Príbeh včiel, ktorý sa stal najpredávanejšou knihou roku 2017 v Nemecku a celosvetovo sa z neho predalo viac ako milión výtlačkov, rozvíja osudy troch rodín v troch časových obdobiach: v minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Nórska autorka Maja Lunde v ňom spriada na pozadí celosvetovej ekologickej krízy pútavý príbeh o našom vzťahu nielen ku včelám, ale celkovo k prírode a životnému prostrediu.
Foto:

V spolupráci s kníhkupectvom Martinus pripravilo Vydavateľstvo SLOVART pre prvých tisíc čitateľov záložku ako žiadnu inú – je vyrobená zo špeciálneho papiera so semenami lúčnych kvetov. Poslúži pri čítaní silného príbehu od Maje Lunde, a potom, v správny čas, ju môžete zasadiť do zeme. Keď z nej vyrastú lúčne kvety, skrášlili ste svet aspoň o malý kúsok. Pre včely aj pre ľudí.

Viac o knihe Príbeh včiel:

Rok 1852
William je biológ a obchodník s osivom v anglickom Maryville. Sníva o tom, že zhotoví úplne nový typ včelieho úľa, ktorý prinesie slávu a rešpekt jemu i jeho deťom.

Rok 2007
George chová včely na americkom Stredozápade v čase, keď mnohí včelári v Spojených štátoch zaznamenávajú nevídaný úhyn včelstiev. Záchranu vidí v synovi Tomovi, ten má však celkom iné plány, ako pokračovať v otcových šľapajach.

Rok 2098
Číňanka Tao je mladá matka, ktorá ručne opeľuje ovocné stromy. Po tom, čo jej úrady odoberú synčeka Wei-Wena, Tao sa vydá na nebezpečnú cestu do hlavného mesta, aby zistila, čo sa s jej chlapcom stalo.

O autorke
Maja Lunde (1975) je úspešná nórska spisovateľka. Vyštudovala univerzitu v Osle a neskôr pracovala ako mediálna expertka pre rôzne spoločnosti a scenáristka. V Nórsku sa stala známou ako spisovateľka pre deti a mládež. Medzinárodne sa preslávila románom Príbeh včiel (Bienes historie, 2015), z ktorého sa krátko po vydaní stal bestseller a autorka zaň dostala cenu nórskych kníhkupcov. Kniha vyšla vo vyše tridsiatich krajinách a v Nemecku sa stala najpredávanejším titulom roka 2017. Román je prvou knihou pripravovaného voľného štvordielneho cyklu, v ktorom sa autorka zamýšľa nad súčasnými klimatickými zmenami na Zemi a ich následkami. Druhý román Modrá (Blå) vyšiel v roku 2018 a autorka sa v ňom sústredila na problematiku vodných zdrojov.

Ohlasy v medzinárodnej tlači
„Kniha pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o súvislosti sveta, v ktorom žijeme, aj pre milovníkov veľkých rodinných príbehov.“ Die Zeit

„Debutantka, ktorá má odvahu maľovať na veľké epické plátno a okrem toho píše o súčasných provokatívnych témach – to sa len tak nevidí.“ Aftenposten

„Knižný trhák roka.“ Stern

Téma TASR