Režisér Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel prezradil detaily

Školský servis, 19. apríla 2018 13:16

O pár dní otvorí brány 25. ročník Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel. Ešte pred samotným začiatkom podujatia nám na pár otázok odpovedal režisér aktuálneho festivalu Michal Récky.

Bojnice 19. apríla (SkolskyServis.sk) -

O čom budú tohtoročné strašidlá? Na aký príbeh sa môžu návštevníci tešiť?

Na túto otázku vždy odpovedám rovnako pretože mi ešte lepšia definícia nenapadla. Vládca času je zdvihnutým ukazovákom, upozorňujúcim prostredníctvom historického príbehu na to, že dejiny sa veľmi často opakujú a bohužiaľ nie poučiac sa z predošlého, ale stupňujúc svoju agresiu a morálny úpadok. Medzi hlavnými postavami diváci nájdu napríklad Matúša Čáka, ktorému sa diabol zjaví ako jeho mŕtvy syn a prinúti ho zamyslieť sa nad svojimi činmi, či zbožnú Máriu Františku pokúšanú diablom v podobe kňaza snažiaceho sa zlomiť jej vieru. Vládca času je príbehom o dobrých a zlých rozhodnutiach, o nenávratnosti našich činov, o príčine a dôsledku, o tom, že čo sa nám na prvý pohľad môže zdať ako barbarstvo, môže byť naplnené láskou alebo sklamaním.

Festival duchov a strašidiel oslávi tento rok významné jubileum. Návštevníci prirodzene očakávajú neobyčajný zážitok. Vnímate tlak verejnosti? Čo považujte v tejto súvislosti za najväčšiu výzvu?

Je to do istej miery stresujúca situácia nakoľko sú diváci festivalu za 25 rokov naučení na určitú formu umeleckej výpovede, či strašidelnosti a nerád by som sklamal ich očakávania. Ale to je zároveň pre mňa tá najväčšia výzva, pokúsiť sa vyrozprávať divákovi príbeh vlastnou poetikou tak, aby ho bol schopný prijať za svoj a vžiť sa do pocitov jeho "hrdinov".

Príprava divadelného predstavenia v tajomnom zámku je istým spôsobom špecifická. Ako sa Vám v tomto historickom priestore pracuje?

Veľmi dobre. Zámok je snáď jedno z najinšpiratívnejších prostredí. Vlastne takmer celý scenár vznikal v prostredí Bojnického zámku, možnože sa v ňom odzrkadlili aj jeho duše. Minimálne v tom, že keď som ho písal po nociach, sám skrytý za hradbami v srdci zámku, pociťoval som obrovský rešpekt voči postavám, pretože človek nikdy nevie, či mu práve náhodou nestoja za chrbtom. A na vrátnicu je to cez tri nádvoria celkom ďaleko.

Medzinárodný festival duchov a strašidiel je o tajomne, nástrahách, strachu,... Čoho sa bojíte Vy? Je niečo, čo Vám naháňa strach?

Samota a zlé rozhodnutia. Človek je totiž v niektorých momentoch presvedčený, že sa rozhodol správne a neuvedomuje si, koľkým ľuďom týmto rozhodnutím ublížil. Ale na druhej strane ten, kto sa nerozhodne vôbec, nikam nedôjde. A o tom je aj Vládca času, že ľudia nemusia byť zlí len za to, že sa zle rozhodli.

V súčasnosti skúšate každý deň od skorého rána do tmavej noci. Žiť celé dni strašidelným príbehom a prežívať ťažké osudy hlavných hrdinov je zaiste veľký nápor na psychiku. Ako relaxujete? Kde čerpáte novú energiu?

Najviac asi pri lezení. V stene, stovky metrov nad zemou, v mraze vystavený na milosť horám, naviazaný na jednom lane s človekom, ktorému musíte bezmedzne dôverovať, vám zrazu všetky pozemské problémy prídu ako malichernosť a viete, že svoj život držíte pevne v rukách jedine vy sami. Druhým mojim najväčším osloboditeľom od stresu je hudba. Tam sa už nemusím báť ničoho. Jedine, že by ma vypískali. Na javisku dokážem zabudnúť úplne na všetko. Zastaví sa čas a človek vníma len práve prebiehajúci moment, je to taký malý osobný vesmír. Potom zhasnú svetlá a ste naspäť v realite.


Téma TASR