Príbeh Adriana Mola ožíva na doskách Divadla Ludus

Školský servis, 8. februára 2019 11:48

Sue Townsendová: Tajný denník Adriana Mola. Prvých 14 rokov je najťažších...

Príbeh Adriana Mola Foto: Divadlo Ludus


Bratislava 8. februára (SkolskyServis.sk) - Britská novinárka a prozaička Sue Towsendová napísala v roku 1982 Tajný denník Adriana Molea netušiac, že sa stane kultovou knihou niekoľkých generácií a dočká sa ôsmich pokračovaní. Príbeh chlapca menom Adrian Mole obletel svet v mnohých prekladoch a divadelných či filmových spracovaniach. Divadlo LUDUS uvedlo 7. februára 2019 slovenskú premiéru dramatizácie tohto slávneho komediálneho diela.

Príbeh Adriana Mola Foto: Divadlo Ludus


Adrian Mole je obyčajný chlapec v neobyčajnom veku. Na prahu puberty zisťuje, že má hneď niekoľko problémov. Je jedináčik, dostáva nemožné darčeky a pravidelné akné. Za problematickú pleť môže matkina strava a za ostatné asi sám život. Preto si každodenné trápenia aj radosti Adrian zaznamenáva do prísne tajného denníka. Musí sa starať o mrzutého dôchodcu Berta, znášať hádky rodičov aj konflikty v škole. Ešteže je čerstvo zamilovaný do Pandory, veľmi svojráznej slečny, ktorá Adrianovi zamotá hlavu hneď niekoľkokrát. Veci ani zďaleka neplynú podľa Adrianových predstáv, ale to už je osud nepochopeného intelektuála. Pri rozvode rodičov, školskej vzbure a trampotách s láskou by hocikto stratil hlavu. Adrian má však dar trefne a vtipne okomentovať akékoľvek dianie a nájsť vo všetkom niečo pozitívne. Pozoruje svet okolo seba s odstupom a láskavou iróniou. Prostredníctvom Adriana vidíme komplikovanosť života a dospelých vzťahov z inej perspektívy. Tento humorný a odľahčujúci pohľad pomáha nielen Adrianovi, ale aj jeho verným čitateľom a divákom v každom veku.

Príbeh Adriana Mola Foto: Dicadlo Ludus


Preklad: Magda Žáryová
Dramatizácia: Lenka Garajová
Dramaturgia: Lenka Garajová
Scéna: Katarína Holková
Kostýmy: Zuzana Hudáková
Réžia: Michael Vyskočáni


Osoby a obsadenie:

Adrian Mole: Dávid Hartl
Nigel: Patrik Toman
Pandora: Nela Novotná
otec Mole: Martin Hronský
mama Molová: Edita Borsová
pán Lucas: Kamil Kollárik
Bert: Dušan Kaprálik
Pes: Kamil Kollárik


Prvú reprízu uvedie divadlo 14. februára v Štúdiu L+S.

Divadlo LUDUS tvorí a zabezpečuje uvádzanie divadelných diel a iných foriem dramatického, vzdelávacieho a zábavného umenia pre deti a mládež (zriaďovacia listina).

Dramaturgia divadla LUDUS sa orientuje na: pôvodné a súčasné hry s témou dospievania, hľadania, nachádzania seba samého a svojich hodnôt, aktuálne prežívané radosti a starosti • svetovú a domácu klasiku v interpretácii Ludusu • rozprávky klasické i sci-fi • divadelné aktivity mimo priestor tradičného javiska (plenérové a pouličné divadlo a interdisciplinárne umelecké produkcie) • divadelné edukačné kompozície v duchu Komenského „Škola hrou"
Skolskyservis.sk informovala Mgr.art. Sára Čermáková, Divadlo LUDUS hrá v Štúdiu L&STéma TASR