Prešov: V Rákociho paláci odhalia zabudnutý list Štúra a Hurbana

TASR, 15. augusta 2018 11:06

Milovníci histórie budú môcť nazrieť aj do jedinečných originálnych dokumentov, ako sú napríklad Žiadosti slovenského národa.

Prešov 15. augusta (TASR) - Krajské múzeum v Prešove v stredu predstaví návštevníkom najväčšie literárne skvosty svojich zbierok. Okrem iného aj list, ktorý tu ostal po návšteve Ľudovíta Štúra a Jozefa Miloslava Hurbana. Milovníci histórie budú môcť nazrieť aj do jedinečných originálnych dokumentov, ako sú napríklad Žiadosti slovenského národa. Podujatie sa začína o 17. hodine.

Ilustračné foto Foto: SNK


Ako informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove, návštevníci si počas podujatia Literárny Prešov a východné Slovensko v národnom obrodení okrem iného pripomenú aj významné udalosti v dejinách formovania slovenského národa. "Jedným z týchto medzníkov je revolúcia roku 1848 – 1849 a dobrovoľnícka výprava, ktorá zasiahla aj východné Slovensko," prezradila o podujatí literárna historička múzea Viera Kačmaríková.

Odborná pracovníčka predstaví záujemcom aj obdobie potláčania túžby Slovákov po slobode v národnoobrodeneckom období. "Reprezentovali ho významní predstavitelia nášho kultúrneho a literárneho života, ktorí boli spojení priamo s Prešovom," spomenul Žitný. Návštevníci sa na podujatí okrem iného dozvedia aj to, prečo bolo východné Slovensko izolované a čím sa odlišovalo od ostatných častí dnešného územia. "Pohľad do minulosti je pre bežného človeka dnes často neatraktívny. Mnohí si ale neuvedomujú, že práve naši predkovia sa postarali o našu samostatnosť a slobodu, ktorú teraz žijeme," skonštatovala Kačmaríková.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. januára 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100.000 kusov predmetov.

Téma TASR