Prehľad o novinkách na slovenskom knižnom trhu

TASR, 19. novembra 2018 8:25

Nové tituly žánrov spoločenského románu, krimi trileru, románu pre ženy či poézie pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 19. novembra (TASR) – S novinkou Tri sestry prichádza známa slovenská autorka Táňa Keleová-Vasilková. Viera je učiteľka, má rada svoju prácu a rodinu. Len dcéra Liv dospieva akosi prirýchlo. Lucia je matka dvoch malých chlapcov, ktorí potrebujú veľa lásky a pozornosti. V manželovi Tomášovi však oporu nenachádza. Najmladšia Ema je slobodná. V láske sa jej nedarí, ale stále verí, že raz sa dočká. Tri sestry a mama, na ktorú dvom z nich nezostáva čas. Mama tuší, že pre dobro jej najdrahších treba niečo urobiť, kým nie je neskoro.

Tamara Šimončíková Heribanová je autorkou románu Pendleri. Martin prechádza rekonštrukciou vlastnej minulosti pripojenej na obdobie počiatku novodobého nomádstva, keď sa po otvorení hraníc mnohí rozpŕchli a prvá generácia študentov začala navštevovať rakúske školy. Hlavný hrdina sa vydáva nedobrovoľne, ale nevyhnutne po stopách spomienok na svoju prvú lásku, nezvestnú Annu, ktorá napriek fyzickej absencii nikdy nezmizla z jeho života.

Pod názvom Posledný džentlmen vychádza novinka z pera domácej autorky Michaely Zamari. Hlavná postava Jennifer pred oslavou dvadsiatych šiestych narodenín sa naplno venuje písaniu a snaží sa dostať svoj debut na pulty kníhkupectiev za každú cenu. Nemá však ani poňatia, čo ju to bude stáť. Počas tejto životnej etapy sa jej cesta pretne so starším kolegom, s ktorým na prvý pohľad nemá nič spoločné. Napriek tomu nedokážu prejsť okolo seba bez povšimnutia. Začnú sa nezáväzne stretávať. Má vôbec ich vzťah šancu stať sa niečím viac?

Básnik Martin Chudík vydáva tretiu básnickú zbierku s názvom Precitnúť. Pozostáva z dvoch častí. Prvá Bosou nohou je súborom 20 básní občianskej lyriky, v ktorých autor na miniatúrnej ploche niekoľkých veršov zdanlivo nenápadne reaguje na rôzne podnety nášho súčasného života. Druhá časť Cez kľúčovú dierku obsahuje ľúbostnú lyriku, pričom precitnutie preň znamená príchod stavu plného vedomia, v ktorom nesmie chýbať ani žena.

Básnická zbierka Na klávesoch vetra lístie šelestí je výberom z tvorby ukrajinského básnika Sergeja Makaru. Autor je popredným predstaviteľom ukrajinskej literatúry na Slovensku a najplodnejším prekladateľom slovenskej poézie do ukrajinčiny. Zbierka má tri časti, prvá V horúcom letnom sade obsahuje básne prírodnej a ľúbostnej lyriky, druhá časť má názov Vinie sa cesta a je zostavená z básní občianskej lyriky, tretiu časť tvorí poéma Memento. Básnik v nej upozorňuje na všetky súčasné neduhy sveta a vyjadruje obavy z možnej svetovej katastrofy.

Američan Steve Hamilton je autorom krimi trileru Plán úteku. Nick Mason tentokrát dostal ťažkú úlohu. Musí preniknúť do vládneho programu na ochranu svedkov a zlikvidovať každého, kto pred rokmi svedčil proti šéfovi podsvetia Dariusovi Colovi. Každý svedok predstavuje potenciálny lístok na slobodu alebo klinec do bosovej rakvy. Mason čelí špičkovo vycvičeným maršalom z úradu na ochranu svedkov, pokúša sa vymaniť spod vplyvu svojho šéfa, bojuje s časom a po krku mu pritom ide bývalý Colov zabijak, ktorý má s bosom nevyrovnané účty. Zdá sa, že tento boj Mason nemôže vyhrať.

Angličanka Julia Whelanová dala svojmu románu pre ženy názov Rok v Oxforde. Eleanor je cieľavedomá mladá žena, ktorá prichádza zo Štátov do Oxfordu s veľkými očakávaniami. Na univerzite sa zapletie s doktorandom Jamiem, no ani jeden z dvojice sa nemieni viazať. Eleanor má pred sebou skvelú kariéru v Štátoch, keďže spolupracuje na volebnej kampani kandidátky na prezidentský úrad, Jamie zas vidí svoju budúcnosť na akademickej pôde. Ich stretnutia sú krátke a intenzívne. Postupne sa ich vzťah prehĺbi, ale Jamie nečakane cúvne.Téma TASR