Prehľad o novinkách na slovenskom knižnom trhu

TASR, 15. októbra 2018 10:09

Nové tituly žánrov spoločenského románu, detektívneho trileru, romance či populárno-náučného pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Ilustračné foto Foto: TASRBratislava 15. októbra (TASR) – Rozpoltená je názov nového románu z pera domácej autorky Lucie Saskovej. Dve mladé ženy, dva životy, dva osudy. Spája ich spoločný lekár a psychiatrická klinika, napriek tomu sa nikdy nestretnú. Toto je znepokojivý príbeh, pri ktorom čitateľovi zo sily narušenej ľudskej psychiky budú naskakovať zimomriavky. Jedna žena uteká pred pravdou, druhá pred smrťou, idú však tou istou cestou.

S novinkou Mama milovala Gabčíka prichádza Veronika Homolová Tóthová. Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka všetkých. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. Pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa. Autorka sa rozhodla pripomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia.

Čílska spisovateľka a novinárka Isabel Allendeová je autorkou románu Sépiový portrét. Aurora del Valle sa musí vyrovnať so zradou milovaného muža a vzoprieť sa hroziacej samote. Rozhodne sa rozlúštiť záhadu svojej minulosti, ktorá sa jej vymazala z pamäti pri šoku, čo utrpela v detstve. Dej románu sa odohráva koncom 19. storočia na pozadí vzrušujúcich udalostí čílskych dejín.

Mlčať je zlato je názov detektívneho trileru Marka Robertsa. Leonarda Lawsona, uznávaného profesora stredovekého umenia, nájdu zavraždeného za veľmi zvláštnych okolností. Starcovo skaličené a deformované telo je poskrúcané podľa výjavu z jedného umeleckého diela. Detektívka, hlavná inšpektorka Eve Clayová, musí pri pátraní po vrahovi bojovať s vlastnými démonmi, aby rozlúštila temnú symboliku miesta činu.

Camille Pagánová ponúka novinku v podobe romance Ži, kým sa dá. Neúspešný spisovateľ James Hernandez sa zoznámi s poetkou Louisou Lou Bellovou a je presvedčený, že stretol lásku svojho života. Má to však háčik: Lou je zasnúbená s jeho najlepším priateľom Robom. Roky plynú až raz Louino manželstvo zničí zrada a ona vyhľadá útechu u Jamesa. Poddajú sa vášni, no dôsledky sú zdrvujúcejšie, než očakávali.

Talian Matteo Strukul je autorom historického románu Mediciovci. Mocná kráľovná. Francúzsko, rok 1536. Niekto zavraždil následníka trónu Františka de Valois. Najväčší tieň podozrenia zo spáchania tohto zločinu padne na jeho švagrinú Katarínu de' Medici. No francúzsky kráľ František I. verí, že je nevinná, dokonca ju nabáda, aby si upevnila svoje postavenie na dvore sobášom s jeho synom Henrichom II. a stala sa tak kráľovnou. Katarínu však okrem dvorských intríg sužuje ešte niečo, nedarí sa jej počať dediča. Keď počas tragickej bartolomejskej noci vyvrcholí konflikt medzi katolíkmi a protestantmi krviprelievaním v uliciach Paríža, Katarína stratí všetko, čo milovala.

Domáce recepty proti rôznym chorobám ponúka v rovnomennej knižke Franziska von Au. Čitateľ v nej nájde prírodnú domácu lekárničku pre celú rodinu s receptami starej mamy – proti bolestiam hrdla, krvácaniu z nosa, páleniu záhy, lýtkovým kŕčom, lámaniu nechtov a mnoho iných, rokmi overených prostriedkov proti našim chorobám a boľačkám. Kniha tiež ponúka rady ako dobre spať či recepty na prirodzené skrášľovanie.

Téma TASR