Prehľad o novinkách na slovenskom knižnom trhu

TASR, 8. októbra 2018 10:19

Nové tituly spoločenského románu, psychologického trileru, poviedok či románu pre mládež pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 8. októbra (TASR) – Herca Toma Hanksa pozná každý filmový fanúšik, jeho debutová zbierka poviedok O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch prináša sedemnásť príbehov s poriadnou dávkou človečiny. Hanks v nich dokazuje, že je nielen skvelý herec, ale aj pozorovateľ a autor, či už ide o hektickú sexuálnu aféru medzi dvoma najlepšími priateľmi, alebo poviedku o veteránovi z druhej svetovej vojny, ktorý zápasí nielen s fyzickými, ale aj emocionálnymi jazvami, či príbehu o druhotriednom hercovi pohltenom náhlou slávou alebo mladom surferovi, ktorý narazí na otcov tajný život.

Bohovia nie sú zlí je názov nového románu pre mládež z pera anglickej autorky Maz Evansovej. Život dvanásťročného Elliota Hoopera sa zmení vo chvíli, keď do maštale na farme Sladký domov, kde býva s mamou, spadne z neba dievča. Tvrdí, že je Panna, jedno zo znamení zverokruhu, a priletela na zem s dôležitým poslaním. Elliot sa nechtiac zapletie do jej záležitostí, Elliotovi však prídu na pomoc olympskí bohovia na čele s Diom a ukáže sa, že hoci už pred tisícročiami odišli na odpočinok, dokážu si poradiť aj s problémami 21. storočia.

Mladá tatárska spisovateľka Guzeľ Jachinová sa vo svojom románe Zulejka otvára oči vracia do jedného z najťažších období Sovietskeho zväzu, do 30. rokov minulého storočia, keď boľševická moc kruto postihovala všetkých, ktorí sa nezmierili s jej diktatúrou. Román rozvíja príbeh ženy, ktorú drsne vytrhli z prirodzeného prostredia, nespravodlivo poslali do pracovného tábora na Sibíri, no ona si tam spontánne uchovala svoju prirodzenú ľudskosť. Román sa v Rusku stal literárnou udalosťou a bol preložený do vyše 20 jazykov.

Váhavý veštec je názov spoločenského románu americkej spisovateľky Keziah Frostovej. Norbert Zelenka má 73 rokov a je na mizine. Tri jeho susedy vymyslia bizarný plán, ako mu pomôcť z núdze. Dlho ho musia presviedčať, no Norbert napokon neochotne pristane, že sa stane vykladačom kariet. Budúcnosť sa zdá ružová, no všetko sa zvrtne v deň, keď bez stopy zmizne mladá žena, ktorá si vytiahla karty prorokujúce nešťastie.

Čílska spisovateľka a žurnalistka Isabel Allende je autorkou románu Dcéra šťasteny. Mladá Čiľanka Eliza Sommerová sa šialene zaľúbi do Joaquína Andietu. Ten odíde na sever do Kalifornie spolu s tisícami ďalších nadšencov, ktorí dúfajú, že sa im podarí rýchlo zbohatnúť v čase zlatej horúčky. Eliza čaká dieťa a rozhodne sa, že svojho milenca nájde. Preoblečená v mužských šatách sa ukryje v podpalubí plachetnice a počas nebezpečnej cesty príde o dieťa a takmer aj o život. Zachráni ju čínsky lekár, v ktorom nájde oporu a veľkú životnú istotu.

Pod názvom Presvitnutia vychádza sedem poviedok francúzskej autorky Anny Gavalda. Aj v tejto zbierke krátkych próz Gavalda ostáva verná atribútom svojej tvorby, teda záujmu o človeka, vcíteniu sa do jeho myšlienkového sveta, snahe interpretovať osud s nadhľadom, humorom aj iróniou. Všetky poviedky sa vyznačujú najmä autorkiným pochopením pre ľudské slabosti, neresti, vášne i bolesti, vďaka ktorým sa v tých najneočakávanejších chvíľach učíme, kým v skutočnosti sme.

Anglická spisovateľka Cas Greenová je autorkou psychologického trileru Žena za dverami. Melissa a Hester sú susedy. Melissa je vydatá, má dospievajúcu dcéru Tilly. Keď bola Tilly malá, bezdetná vdova Hester sa o ňu často starala a s Melissou boli priateľky. No tentoraz Melissino rozhodnutie prijať pomoc od Hester zavedie obidve ženy na desivú a nebezpečnú cestu, ktorá odhalí temné tajomstvá a trhliny v ich starostlivo udržiavanom imidži.

Téma TASR