Prehľad o novinkách na slovenskom knižnom trhu

TASR, 21. mája 2018 9:26

Nové tituly žánru fantasy, súčasného románu pre ženy, detektívneho trileru, športového zamerania aj rozprávky pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Bratislava 21. mája (TASR) – Nové tituly žánru fantasy, súčasného románu pre ženy, detektívneho trileru, športového zamerania aj rozprávky pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Známy britský spisovateľ žánru sci-fi a fantasy Neil Gaiman prichádza s novinkou Severská mytológia. Pri tejto knihe obrátil pozornosť priamo na veľké ságy ďalekého severu. Opisuje panteón hlavných nordických bohov, Odina, Thora, Lokiho. Gaiman všetky dávne príbehy spracoval do románu a ten sa začína zrodom deviatich bájnych svetov, opisuje dobrodružstvá bohov, trpaslíkov i obrov a končí sa súmrakom bohov, ktorý je zároveň zrodom nového času a ľudstva. Gaimana poznajú aj britskí hudobní fanúšikovia, napísal knihu o známej skupine Duran Duran.

Hlavná postava Libby románu pre ženy Život a iné predsmrtné zážitky z pera americkej autorky Camille Paganovej sa práve dozvedela, že jej ostáva iba pár mesiacov života. Skôr než to stihne oznámiť manželovi, ten ju predbehne so svojou vlastnou novinou, chce sa rozviesť. Libby sa zosype celý svet a impulzívne odchádza užívať si posledné chvíle do Portorika.

Američan Harlan Coben prichádza s detektívnym trilerom Nevzdávaj sa. Život detektíva Napoleona Dumasa, zvaného Nap, sa navždy zmenil v poslednom ročníku strednej školy. Jeho brata, dvojča Lea, a priateľku Dianu vtedy našli mŕtvych na železničnej trati a Maura, ktorú pokladal za svoju životnú lásku, bez akéhokoľvek vysvetlenia zmizla.

Britská autorka Eva Woodsová prichádza na pulty slovenských knižných obchodov so spoločenským románom Svet plný farieb. Hlavná postava Annie žije so svojím smútkom tak dlho, že celkom zabudla na radosť. Keď jedného dňa náhodou stretne Polly, vôbec neprekypuje nadšením. Polly je Annin presný opak. Hýri radosťou, lebo pochopila, že život je príliš krátky na to, aby sme si mohli dovoliť premrhať čo len jediný deň. Chorej Polly ich zostáva necelých sto a napriek tomu sa snaží Annie pomôcť.

Detským čitateľom je určená pôvodná rozprávka Gerda z pera Adriána Macha.

Malá Gerda je najšťastnejšia veľryba na svete. Raz sa však prihodí niečo nečakané a Gerda zostane úplne sama. Vyberie sa teda na plavbu šírym oceánom. Cestou stretáva veľa nových kamarátov - kosatky, tučniaky, čajky a chobotnice, ktorí jej prezradia zaujímavosti o svojom živote, ale aj o oceáne, v ktorom všetci spolu žijú. Podľa slov autora má na detskú knižku o niečo viac textu, aby aj dospelí, ktorí ju budú čítať deťom, mali o čom premýšľať.Téma TASR