Prehľad noviniek na slovenskom knižnom trhu

TASR, 18. marca 2019 8:23

Nové tituly žánrov detektívneho a psychologického trileru, spoločenského románu aj literatúry pre deti a tínedžerov pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 18. marca (TASR) – Nové tituly žánrov detektívneho a psychologického trileru, spoločenského románu aj literatúry pre deti a tínedžerov pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Krvavý pomaranč je názov psychologického trileru britskej autorky Harriet Tyceovej. Alison má na prvý pohľad všetko. Milujúcu rodinu a kariéru advokátky na vzostupe. Klientka jej prvého prípadu vraždy Madeleine nepopiera, že dobodala svojho manžela na smrť, a chce sa priznať. Lenže niečo na jej príbehu nesedí. Alison si uvedomí, že záchrana tejto ženy môže byť prvým krokom k tomu, aby zachránila aj samú seba.

Z pera Američana T. J. Breartona je detektívny triler Sama v lese. Katie Calumetová chodí každé ráno behať. Jedného dňa začuje z auta pri miestnom parku detský plač. Katie ide za hlasom dieťaťa a potom je odrazu všetko čierne. Keď sa spamätá, uvedomí si, že ju vezú v minivane nevedno kam. Netrvá to dlho a Katie má spútané ruky a cez hlavu kuklu. Vyšetrovanie prípadu pripadne detektívovi Justinovi Crossovi. Stopy vedú do divočiny v Adirondackskom pohorí a detektív čoskoro zistí, že vyšetruje svoj dosiaľ najťažší prípad. Justin pracuje vo dne v noci, aby vypátral, kto a prečo uniesol Katie.

Anna je názov nového spoločenského románu, ktorého autorom je Talian Niccolo Ammaniti. Na Sicílii v blízkej budúcnosti, zdevastovanej epidémiou a obrovskými požiarmi, sa tvrdohlavé a veľmi odvážne 13-ročné dievča vyberie hľadať mladšieho brata, ktorého uniesli. Počas dramatického putovania po vypálených poliach a tajuplných lesoch, pomedzi rozvaliny veľkých nákupných centier, naprieč opustenými mestami a mestečkami stretáva iba zdivené hordy rovesníkov, ktorí prežili. Jej jediným sprievodcom je zošit s pokynmi, ktoré napísala mama v období, keď už bolo očividné, že záhadnú rýchlo sa šíriacu chorobu neprežije, tak ako ju neprežije nikto z dospelých.

Liv Constantine je pseudonym dvoch amerických sestier, ktoré sú autorkami psychologického trileru Posledná pani Parrishová. Amber Pattersonová už nechce žiť ako bezvýznamná nula, neviditeľná žena, ktorá splýva s davom. Má pocit, že si zaslúži viac. Zaslúži si luxusný, pohodlný a bezstarostný život. Daphne Parrishová má všetko, po čom Amber odmalička túžila, vyzerá ako bohyňa, býva priam v katalógovej vile a jej manžel Jackson je milionár. Parrishovci patria medzi miestnu honoráciu, majú moc, peniaze, styky a ľudia ich obdivujú. Prečo by niekto mal mať všetko a iný nič? Amber sa rozhodne rozvrátiť sladký život sokyne a zaujať jej miesto po boku Jacksona.

Pri príležitosti 100. výročia od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika vychádza druhé, doplnené, vydanie knižky poviedok pre deti Oči plné oblohy. Určená je predovšetkým žiakom druhého stupňa základných škôl. O živote a tragickej smrti národného hrdinu už boli napísané stovky článkov a kníh. „Nikto však doteraz neodpovedal na otázky: Kde sa vzal jeho vlastenecký cit, kde a ako sa formovalo jeho hlboké národné povedomie, kde sú korene jeho neskoršieho záujmu o hvezdárstvo, letectvo, meteorológiu, vynálezectvo, fotografovanie? Na všetky tieto otázky treba odpovedať najmä našim mladým generáciám, žiakom základných a stredných škôl,“ hovorí autor knihy Jaroslav Rezník.

Tínedžerom je určená piata časť série Magistérium s názvom Zlatá veža. Američanky Cassandra Clarová a Holly Blacková, kamarátky a spisovateľky, neboli spokojné so záverom príbehov o Harrym Potterovi, preto sa rozhodli napísať vlastné príbehy o mladom čarodejníkovi. Pred rokmi sa Constantinovi Maddenovi takmer podarilo získať moc, akú nemal žiadny mág pred ním, schopnosť oživiť mŕtvych. Neuspel, no objavil spôsob, ako prežiť, v chlapcovi menom Callum Hunt. Callum sa počas štyroch rokov štúdia na magistériu snažil vyrovnať s tým, kým je, a zároveň bojovať so zlom. Až kým sa mu nepodarilo poraziť sily chaosu v epickom súboji.


Téma TASR