Prehľad noviniek na slovenskom knižnom trhu

TASR, 11. marca 2019 10:00

Nové tituly žánrov kriminálneho románu, literatúry faktu, románu pre ženy, trileru aj detskej literatúry pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 11. marca (TASR) – Zločin v uliciach je nový kriminálny román Vojtecha Beniczkého. Martin Novák bol v Bratislave sotva pár hodín, keď sa vo svojom byte stal obeťou vraždy. Vzápätí prichádza na Slovensko jeho snúbenica, ktorá vyšetrovateľom prezradí, že Martin mal z niečoho strach, a preto sa nechcel vracať do rodného mesta. Bývalá podnájomníčka zase nahlási, že zmizol jej priateľ, hovorca ministerstva a syn poslankyne. Policajti z Jednotky boja s organizovaným zločinom majú plné ruky práce, ale do vyšetrovania sa im neustále pletie súkromná detektívka Paula Santorisová. Ako bývalú policajtku ju neuspokojuje hľadanie stratených psov či iné banálne prípady, a tak sa znova a znova púšťa do boja so zločincami v hlavnom meste. Aj za tú cenu, že si poriadne zavarí.

Známy hudobník a televízny tvorca Ľubo Belák je autorom knihy Čierne na bielom. Tentoraz sa prihovára slovom, umeleckou fotografiou Víta Filu a karikatúrami Ivana Popoviča. Zbierka poviedok, blogov a esejí je súčasne aj jeho osobný príbeh plný stretnutí a reflexií. Čitateľ má možnosť stretnúť sa na stránkach knihy s osobnosťami, ako sú Eva Kostolányiová, Janko Lehotský, Juraj Kukura, Juraj Jakubisko, Iveta Radičová, Andrej Kiska, Marián Labuda a s mnohými ďalšími, ktorí sa ocitli v zornom uhle autora. Belák si je vedomý, že jeho vlastné názory obohatené o skúsenosť sa rokmi menili.

Slnko a jeho kvety z pera kanadsko-indickej autorky Rupi Kaur prináša básne o búrlivej a transcendentnej ceste rastu a zahojenia, o pocte predkom a vlastným koreňom, o opustení samej seba, násilnom vyhostení a znovuobjavení domova vo svojom vnútri. A oslavu lásky vo všetkých podobách. V piatich kapitolách doplnených o autorkine ilustrácie rozpráva príbeh vädnutia, opadávania, zakoreňovania, rastu a rozkvitania. Pridáva i osobné pohľady aj na spoločenské témy, ako sú práva žien, imigrácia, násilie a duševné choroby.

Stredoškolský profesor dejepisu Róbert Beutelhauser prichádza s novinkou Zbohom monarchia, vitaj republika. Je to šiesta publikácia zo série Naša hrôzyplná história, v ktorej podáva dejiny v humornom štýle. Pripomína vznik spoločného štátu Čechov aj Slovákov, ktorého 100. výročie sme oslávili v roku 2018. Čitatelia sa dozvedia, aké udalosti predchádzali rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie, spoznajú život na slovenskej dedine, zistia, ako sa na prelome storočí menili naše mestá, ale aj ako k nám dorazila priemyselná revolúcia, ponúka možnosť nazrieť do korešpondencie vojaka z východného frontu.

Sľúbená je názov románu s erotickým nádychom z pera anglickej autorky Jodi Ellen Malpasovej. Livy si všimne Millera, len čo vkročí do kaviarne. Atraktívny muž s prenikavými modrými očami ju tak očarí, že nie je schopná slova. V tej chvíli by jej ani nenapadlo, že sa s ním ešte stretne. Kým nenájde odkaz na servítke podpísaný písmenom M. Žiada od nej jedinú noc. Nijaké city, záväzky, iba čistú rozkoš. Livine zásady, ktorým je vo svojom osamelom živote verná, tak ohrozí muž plný protikladov.

Britský spisovateľ Kieran Larwood je autorom knižky Dar Temravy pre deti od deviatich rokov. V nore Pod ostružinou všetko spalo, keď bard po prstoch vyšiel zo svojej komôrky. V hlave mu ešte doznieval sen o gormských vranách, ešte počul strašidelný škripot ich železných krídel. Bard musí odísť, Pod ostružinou sa zdržal pridlho, hoci vie, že je to preňho nebezpečné. Tentoraz však nebude putovať sám. Pôjde s ním jeho nový učeň, jeden z náčelníkových synov. Malý Ru pozorne počúva bardove príbehy a očarený legendou o Podkinovi Jednouchom zatúži stať sa rozprávkárom.

Téma TASR