NovoStar v štýle ľudoviek i retro piesní

Monika Šupatíková, 20. mája 2018 8:18

Tretie kolo speváckej súťaže NovoStar pokračovalo v štýle ľudoviek a retro piesní. Do finále postúpili traja najlepší interpreti.

Vo finále si zaspievajú Emma Zemanovičová, David Čámer a Natália Skovajsová Foto: Monika Šupatíková


Nové Mesto nad Váhom 20. mája (SkolskyServis.sk) - Spevácka súťaž NovoStar pokračovala svojim tretím kolom. Na pódiu Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom sa 3. mája predstavilo päť interpretov, ktorí postúpili z predchádzajúceho kola. Tretie kolo obľúbenej speváckej súťaže sa nieslo v znení folklóru a retro piesní.

Do tretieho kola štvrtého ročníka speváckej súťaže NovoStar postúpila z predchádzajúceho kola pätica interpretov. Na pódiu sa predstavili a o priazeň publika i poroty svojimi speváckymi výkonmi bojovali Alžbeta Bariná, David Čámer, Natália Skovajsová, Martina Zeleňáková a Emma Zemanovičová. Do porotcovských kresiel zasadli riaditeľ novomestskej ZUŠ J. Kréna Peter Rýdzi, riaditeľka CVČ v Novom Meste nad Váhom a autorka projektu NovoStar Jana Heveryová a hudobník Miloš Juriga.

Rozmanitosť ľudových piesní i krojov

V podaní piatich súťažiacich interpretov odetých do ľudových krojov zaznelo päť slovenských ľudových piesní. Na pódiu ich sprevádzali tanečníci z Detského folklórneho súboru Čakanka. Tretie kolo súťaže odštartoval David Čámer piesňou Neni také polečko. „V tomto kole sa ukáže všestrannosť spevákov a David, Ty si nesklamal, povedala Jana Heveryová. Alžbeta Bariná sa predstavila v myjavskom kroji s piesňou Tenká som ja tenučká. Nátalia Skovajsová si vybrala východoslovenskú ľudovú pieseň Čerešeň. „Pieseň Ti bola ako šitá na mieru. Ja už nič nemôžem povedať, iba hurá na Východnú s Tebou,“ skonštatoval porotca Peter Rýdzi po dospievaní Natálii. Pieseň Čerešeň ma naučila pani učiteľka spevu v ZUŠ-ke na jedno z vystúpení. Zo začiatku sa mi to spievať nechcelo, lebo mi to prišlo veľmi smutné, aj text aj melódia. Ale po čase sa mi zapáčila, tak som si ju vybrala a zaspievala aj v tejto súťaži,“ usmiala sa Natália Skovajsová. Emma Zemanovičová zaspievala pieseň A ja taká dzivočka. „Je veľa ľudových piesní, no ja som chcela spievať takú, ktorú by ľudia poznali,“ povedala Emma Zemanovičová, ktorá má už skúsenosti s folklórom i ľudovými piesňami z DFS Čakanka i speváckej súťaže Slávik Slovenska. Ľudové piesne nie sú cudzie ani Martine Zeleňákovej. Zaspievala pieseň s názvom Kukurica. Hrou na harmoniku ju doprevádzal Peter Jarábek.Mladí interpreti spievali retro piesne

Retro piesne odštartovali všetci piati súťažiaci spoločnou piesňou s názvom Retro zmes. V podaní Martiny Zeleňákovej zaznela známa pieseň Evy Kostolányiovej Keď si sám. Emma Zemanovičová si vybrala legendárny hit Diridonda od nezabudnuteľnej a všetkým dobre známej speváčky Heleny Vrtichovej. „Predviedla si výborný výkon, veľmi sa mi to páčilo,“ povedal Peter Rýdzi. „Helena Vrtichová vie spraviť víchor na javisku, je neopakovateľná a Ty si bola takmer ako ona,“ pokračovala Jana Heveryová. „Mne už chýbali len tie veľké biele okuliare,“ dodal Miloš Juriga. Alžbeta Bariná sa predstavila s českou piesňou Loudá se půlměsíc. „Pieseň Marty Kubišovej si zvládla veľmi pekne, so cťou. Marta Kubišová má veľmi pekný hlas a tak isto aj tvoj hlas a jeho farba je zaujímavý,“ povedal počas hodnotenia Alžbety porotca Peter Rýdzi. Natálii Skovajsovej učarovala pieseň Mně se líbí Bob z filmového muzikálu Rebelové a tú aj zaspievala. „Ty môžeš spievať hocijaký žáner, ktorý si vyberieš a vždy ho zvládneš excelentne a so všetkou tou noblesou, ktorá k tomu patrí,“ podotkol Peter rýdzi na adresu Natálii. „Na tejto piesni sa mi páči to, že je veselá,“ povedala Natália Skovajsová, ktorá nemala problém ani s výberom šiat. „V retro štýle mám doma niekoľko šiat. S rodičmi chodievam na súťaže historických áut. Tato má doma veterána. Tieto šaty sú modré tak ako jeho Volkswagen Chrobák Cabriolet z roku 1976,“ uviedla Natália Skovajsová. David Čámer zaspieval pieseň Na kolena známu z filmu Šakalí léta.

Do finále postúpili traja najlepší

Do posledného, štvrtého kola speváckej súťaže NovoStar na základe hlasovania publika postúpili traja interpreti. Vo finále speváckej súťaže si zaspievajú a o titul NovoStar budú bojovať Natália Skovajsová, David Čámer a Emma Zemanovičová. „Chcel by som, aby do finále postúpili všetci, ale je to súťaž. Keď to však môžem zhodnotiť podľa toho, ako ľudia hlasovali, môžem povedať, že táto kombinácia troch postupujúcich vystihovala tú atmosféru dnešného vystúpenia a súťaže. Som spokojný,“ povedal Peter Rýdzi. Počas jednotlivých kôl speváckej súťaže sa interpreti zdokonaľovali a spevácky zlepšovali. V každom súťažnom kole sa diváci mohli tešiť na ich stále lepšie spevácke výkony. „Výkony spevákov jednoznačne rástli. Niektoré deti k nám prišli nesmelé, mali problém s výrazom. Obrovský pokrok vidím hlavne u Natálii Skovajsovej. Na začiatku bola nesmelá, bála sa pohybovo prejaviť a teraz v treťom kole bola jednoznačne najlepšia,“ pokračovala Jana Heveryová. Mladí speváci sa nemali problém počas jedného večera preorientovať z folklóru na retro piesne. Obidva žánre zvládli a piesne zaspievali výborne. „Retro chytí každého, chytí to naozaj aj takéto deti. A folklór takisto. Ten je nesmrteľný,“ dodala Jana Heveryová.
Finále štvrtého kola speváckej súťaže NovoStar sa uskutoční 1. júna v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom. O tilul NovoStar budú súťažiť Natália Skovajsová, David Čámer a Emma Zemanovičová. Spolu s nimi sa na pódiu predstavia aj už vypadnutí interpreti, ktorí sú však i naďalej súčasťou projektu NovoStar, Tomáš Žovák, Patrik Krajčovic, Eliška Hlaváčová, Natália Hunová, Martina Zeleňáková a Alžbeta Bariná. Hosťom finále NovoStar bude spevák Thomas Puskailer.

Text a foto: Monika Šupatíková

Téma TASR