Ďalší zahraničný úspech slovensko-českého filmu

Školský servis, 23. januára 2016 8:57

27. januára - v Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu film odvysiela prestížna britská televízna a rozhlasová spoločnosť BBC film Nickyho rodina režiséra Matej Mináča a producenta Patrika Pašša.

Film Nickyho rodinaBratislava 23. januára (SkolskyServis.sk) - Ak prestížna britská televízna a rozhlasová spoločnosť BBC odvysiela na svojom najsledovanejšom kanáli BBC One slovensko-český film, možno to považovať za skutočný úspech. Film Nickyho rodina režiséra a producenta Mateja Mináča a producenta a strihača Patrika Pašša uvidia v stredu 27. januára 2016 večer milióny ľudí vo Veľkej Británii i po celom svete. BBC zaradila hodinovú verziu filmu do vysielania v Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Aj keď Nickyho rodina je príbehom ľudí, ktorí sa vďaka nesmiernej ľudskosti a odvahe jedného človeka obeťami, našťastie, nestali.

V roku 1998 nebola na internete o Nicholasovi Wintonovi ani zmienka, nebola o ňom napísaná žiadna kniha ani natočený film. Príbeh záchrany 669 slovenských a českých detí krátko pred vypuknutím 2. svetovej vojny bol vtedy takmer neznámy. V roku 2001 všetko zmenil práve film Sila ľudskosti - Nicholas Winton. Vďaka nemu sa o čine Nicholasa Wintona dozvedali diváci po celom svete a našli sa desiatky ďalších Wintonových detí. Jeho „rodina“ sa rozrástla na viac než 6 000 ľudí s jedinečnými osudmi. To bol dôvod, pre ktorý sa dvojica Mináč – Pašš rozhodla s odstupom niekoľkých rokov natočiť film Nickyho rodina (2011). Film, ktorý šíril posolstvo tolerancie, humanizmu a ľudskosti sa stretol s veľkým úspechom, bol premietnutý v desiatkach krajín a dostal 40 významných ocenení na domácich a zahraničných filmových festivaloch. http://www.trigon-production.sk/sk/nickyho-rodina

Nicholas Winton Foto:

Sir Nicholas Winton sa s nami v júli minulého roka navždy rozlúčil vo veku 106 rokov.

Odvysielaniu filmu na BBC One bude predchádzať premietanie filmu na Ministerstve zahraničných vecí Veľkej Británie, v Lancaster House v piatok 22. januára 2016. Premietanie organizuje BBC spoločne s charitatívnou organizáciou The Holocaust Memorial Day Trust (HDMT) založenou britským ministerským predsedom Davidom Cameronom. Premietanie uvedie generálny riaditeľ BBC Tony Hall a okrem zástupcov veľvyslanectiev, členov parlamentu, organizácie HDMT a Wintonových zachránených detí sa na premietaní zúčastní osobne aj režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš. S nimi ako aj s „Wintonovými“ deťmi prebehne po filme diskusia. BBC prehlásila, že „film Nickyho rodina je vôbec jeden z najlepších filmov s touto tematikou“.

Film Nickyho rodina vznikol v produkcii TRIGON PRODUCTION a W.I.P, v koprodukcii s RTVS a Českou televíziou.

Téma TASR