Nicholas Evans: Statočnosť

TASR, 16. októbra 2012 10:00

Kto nepozná Evansovho Zaklínača koní, resp. nečítal knihu, určite počul o filme v hlavnej úlohe s Robertom Redfordom. Z pera autora Zaklínača koní pochádza aj román Statočnosť.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Ah áno, Evansov Zaklínač koní. Kto nepozná, resp. nečítal knihu, určite minimálne počul o filme v hlavnej úlohe s Robertom Redfordom, ktorý ho práve podľa rovnomennej knižnej predlohy od Nicholasa Evansa i režíroval. A práve z pera autora Zaklínača koní pochádza aj román Statočnosť. Neviem, prečo Statočnosť, žiadnu spojitosť názvu s obsahom som nenašla. Ale keď Statočnosť, tak Statočnosť.
Nicholas Evans: Statočnosť Foto: archív TASR

Samozrejme, ide o fikciu. Nicholas Evans napísal príbeh, akých už bolo napísaných mnoho. No v niečom sa predsa len líši od ostatných klasických rodinných ság plných zvratov a prekvapení. Retrospektívne rozprávanie nás prevedie celým životom hlavného hrdinu Thomasa. Autor nám, rovnako ako v slávnom Zaklínačovi koní, predostiera príbeh rodiny odohrávajúci sa na pozadí ich vlastnej tragédie.

Na začiatku máme 8-ročného chlapca Tommyho, ktorý žije s rodičmi v zapadnutej dedine v Anglicku, má veľmi dobrý vzťah so svojou sestrou a v noci sa pocikáva. No a ako to už v knihách (a nielen v nich) býva, nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad javí. Línia Tommyho zdanlivo sladkého detstva sa strieda s líniou Thomasovho trpkého „dospeláckeho“ života.

Evans však odkrýva všetko postupne, a práve to robí knihu "prudko" zaujímavou, robí ju tou knihou, ktorú jednoducho musíte čo najskôr dočítať. Každá prečítaná stránka prináša ďalší a ďalší dielik do skladačky, ktorá nakoniec prinesie naozaj nečakané zistenia.

Prečo sa Tommy dostal až do slnečnej Kalifornie? Prečo si v dospelosti nedokázal udržať manželstvo? A podarí sa mu nakoniec nájsť cestu k vlastnému synovi, ktorý mal podobný osud ako jeho otec? Thomas na záver príde na to, že človek sa musí so svojím osudom zmieriť, nech to trvá akokoľvek dlho. A najmä si musí priznať hriechy z minulosti. Nahlas a pred všetkými blízkymi.

Dobre, aby sme boli úprimní, kniha je trochu viac patetická ako by bolo potrebné. Ale na odreagovanie po práci je výbornou voľbou.

Autor recenzie: Nina Chajmovská
Autor knihy: Nicholas Evans
Vydavateľstvo: Ikar
Originálny názov: The Brave
Počet strán: 312 strán
Väzba: pevná väzba
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 9788055126890

Kniha na týždeň je projekt TASR, ktorý pripravujeme v spolupráci s recenzným portálom www.book.review.sk

Téma TASR