Cykloturisti môžu z Kráľovej hole vidieť Karpaty šiestich krajín

TASR, 29. júla 2014 8:08

V knihe je okrem obsiahleho textového popisu aj mapa okruhovej alebo prechodovej trasy, dĺžka v km, stúpanie, prevýšenie a iné technické špecifikácie.

Bratislava 28. júla (TASR) – Najmä pre zdatnejších cyklistov je určený nový knižný sprievodca Najkrajšie cyklovrcholy. Je to od bratislavského vydavateľstva Dajama ďalšia publikácia pre cykloturistov z edície Po Slovensku.

"Vydávame ich preto, že v ostatných rokoch táto forma aktívneho spoznávania prírodných krás zažíva veľký rozmach a Slovensko je skutočne ideálnou krajinou na cyklistické putovanie. Na rozdiel od predchádzajúcej knihy s výberom nenáročnejších trás v okolí Bratislavy a Malých Karpatoch vhodných aj pre rodiny s deťmi je táto najmä pre horských cyklistov, lebo jej náplňou je zdolať isté pohoria. Ako editor knihy som k týmto trasám pridal alternatívy na ich skrátenie pre cyklistov so slabšou kondíciou," zdôvodnil pre TASR Daniel Kollár zo spomínaného vydavateľstva.
Bez popisu Foto: Dajamabooks.sk

Spolu s autorom knihy Karolom Mizlom podľa určitých turisticko-estetických kritérií z veľkého množstva kopcov vybrali 25 cyklistických trás v pohoriach rôznych regiónov. Všetky vedú zväčša po horských asfaltkách, lesných cestách alebo značkovaných chodníkoch, až na nepatrné úseky sa dajú zdolať na bicykli. Z nich 15 má najvyšší piaty stupeň náročnosti a po päť trás má štvrtý a tretí stupeň. Využitím skrátených alternatívnych trás sa dá znížiť ich náročnosť. Okrem obsiahleho textového popisu je tam mapa okruhovej alebo prechodovej trasy, dĺžka v km, stúpanie, prevýšenie a iné technické špecifikácie.

Nechýbajú prírodné či stavebné pozoruhodnosti. Napríklad pri oravsko-kysuckej túre na Mincoľ možno spoznať sakrálny architektonický skvost postavený v roku 1998 v podobe Kostola sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke. Cestou na Vtáčnik zasa kamenný oblúkový most, ktorý je v histórií lesných železničiek raritou, alebo rozhľadňu na Sitne z roku 1886 s pekným výhľadom na okolie i s expozíciou minerálov.

Kochať sa výhľadom na všetky strany možno aj z Havranej skaly, Volovca, Kojšovej hole, Bukovca, Šimonky, Sľubice, Čiernej hory či Folkmarskej skaly. Unikátom je Kráľova hoľa, pod ktorou pramenia štyri významné rieky (Váh, Hron, Hnilec, Hornád). Tento najvýchodnejší vrch na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier tvorí hranicu kultúrnych regiónov Liptova, Horehronia, Gemera a Spiša i ponúka výhľad na Karpaty šiestich krajín (slovenské, české, maďarské, poľské, ukrajinské, rumunské), čo vraj je karpatský unikát.
Téma TASR