Na záver Vianoc nastanú Tresky plesky!

Školský servis, 18. decembra 2018 10:43

Nový večerníčkový seriál odhalí deťom tajomstvá prírodných javov.Bratislava 17. decembra (SkolskyServis.sk) - Od Štefana do Nového roka po 18:30 na Dvojke odvysiela RTVS sedem častí nového animovaného seriálu Tresky plesky! Večerníček zábavnou a svižnou formou objasní prírodné procesy, v ktorých ožívajú molekuly, častice a ich príbehy.

Tresky plesky! je pestrofarebný animovaný seriál autorky Veroniky Kocourkovej. Vďaka hlavnej postave, bláznivej moderátorke Kate Strofovej sa deti oboznámia so základmi fyziky a meteorológie.“Ako malá som rada pozorovala svet okolo a prírodu. Predstavovala som si, čo sa deje, keď hrmí, prší alebo sneží.” Vysvetľuje animátorka, ktorá sa namiesto štúdia meteorológie stala filmárkou. „Filmári môžu spracovať akúkoľvek tému, ktorá ich zaujíma a popritom sa aj niečo naučiť,”pokračuje Veronika Kocourková. Svieže dielko je jej splneným snom potom, čo v roku 2013 ukončila magisterské štúdium filmom „Ako vzniká tornádo“, z ktorého vzišiel nápad pre vznik večerníčkového seriálu o prírodných katastrofách a javoch.

Po troch rokoch spolupráce s producentkou Simonou Hrušovskou, s ktorou si založili firmu Super film, dostáva seriál zelenú a vo sviatočnom období spríjemní večery deťom aj dospelým. „Doteraz si pamätám, ako funguje ľudské telo vďaka seriálu Bol raz jeden život. Napriek dobrej učiteľke biológie, mám pocit, že ma v detstve oveľa viac bavilo naučiť sa niečo vďaka pozeraniu seriálu, ako sa to bifliť z nudného textu,“ hovorí producentka Hrušovská. Večerníček Tresky plesky! je určený deťom v predškolskom a rannom školskom veku. „Pre deti s veľkou fantáziou je dôležité, akou formou sa učia. A táto hravá forma je pre nich ideálna, aby udržali pozornosť a nezačali sa nudiť.“ ďalej vysvetľuje.

Každý zo siedmich dielov deťom vysvetlí základný princíp vzniku jedného prírodného procesu: blesku, požiaru, lavíny, výbuchu sopky, cunami, tornáda a dier v zemi. „Išlo mi o to aby sa deti aj dospelí prestali báť, a aby sa začali tešiť z objavovania nových vecí a učenia,“ uvádza animátorka.

O presnosť pri výklade prírodných javov sa postarali odborníci na čele s fyzičkou Zuzanou Chovanovou. „Prírodné procesy sú zároveň veľmi inšpirujúce a čím viac som sa o nich dozvedala, tým viac sa mi zdalo, že sú v nich ukryté príbehy.“ tvrdí animátorka a režisérka Kocourková. Fyzikálne úkazy sú v Treskoch pleskoch vysvetlené prostredníctvom veselých nápaditých rozprávok, v ktorých má výrazné zastúpenie rodina. Napríklad vápencové dievčatko chce byť detektívkou, rodina molekúl vzduchu hľadá vhodnejšie bývanie alebo rodina snehových vločiek, ktorá ide na spoločnú lyžovačku. Na scenári sa podieľali Patrik Pašš ml., Andrej Kolenčík, Martina Madejová, Juraj Šlauka . Dramaturgičkou RTVS je Halka Marčeková.

Hlavnou hviezdou televízie Tresky plesky! je Kata Strofová, ktorá je vždy v epicentre diania a priebežne komentuje dej. Postave akčnej moderátorky prepožičala hlas herečka Táňa Pauhofová. Okrem nej sa na slovenskom znení komických postavičiek podieľali aj ďalší známi slovenskí herci ako Peter Krajčovič, Michal Domonkoš, Gabriela Škrabáková, Daniel Fischer, Juraj Hrčka, Daniela Kuffelová, Juraj Ďuriš a Marián Labuda ml. „So všetkými hercami sa nám spolupracovalo super, keďže ide o veselé dielo, akoby sa atmosféra seriálu pretavila aj do spolupráce, ktorá prebiehala vo veľmi milých a profesionálnych podmienkach.“ spomína producentka Simona Hrušovská.

Seriál je ušitý na mieru pre detské publikum, ktoré sa aktívne zapájalo do procesu tvorby. „Zaujímavé je, že deti pointu pochopia oveľa rýchlejšie ako dospelí, lebo sa oveľa lepšie sústredia,“ vraví Simona Hrušovská.

Okrem príbehovej stránky sa deti stali aj pomocnými art direktormi, keďže s nimi autorka pracovala aj na výtvarnej stránke. „ Fascinoval ma ich prístup ku kresleniu, kombinovanie farieb a odvaha pri hľadaní tvarov. Schválne som používala kombinácie farieb , ktoré podľa akademického výtvarného vzdelania nie sú správne, ale deti to takto neriešia. To je dôvodom, prečo je seriál šialene farebný.“ vysvetľuje animátorka Kocourková. Ďalej sa nechala pri animácii inšpirovať aj ich prístupom k tvarom a perspektíve. „Keď to deti pozerajú, cítia sa ako vo svojej vlastnej kresbe,“ dokončuje animátorka.

Výnimočná je aj hudobná stránka nového večerníčka - hlavne vďaka spolupráci s Janou Kirschner, ktorá nielenže naspievala titulnú zvučku, ale mala na starosti celú hudobnú dramaturgiu. Spolu s Eddiem Stevenson napísala, skomponovala a vybrala hudobníkov, či interpretov ku každej záverečnej pesničke, ktorá uzatvára jednotlivé diely seriálu.

“Momentálne sme spustili hravú webovú stránku, kde si môžu deti doplniť základné info o fyzikálnych javoch, v budúcnosti plánujeme vydať knižku, hru a interaktívnu aplikáciu.” zakončuje producentka Simona Hrušovská.

Nový animovaný seriál Tresky plesky! odvysiela RTVS na Dvojke v klasickom čase po 18:30 od 26.12 do 1.1.2019. Seriál vznikal v koprodukcii RTVS, Super filmu a GRIMALDI PRODUCTION. Realizáciu tohto seriálu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Téma TASR