Múzeum Bojnice prináša viac umenia

Školský servis, 8. februára 2019 14:31

Novootvorená časť expozície zahŕňa priestory Huňadyho sály, priľahlých klubovní, mramorového schodiska a Stĺpovej siene s glyptotékou.

Foto: Múzeum Bojnice


Bojnice 8. februára (SkolskyServis.sk) - Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice sprístupnilo pred pár dňami novú časť expozície. Od februára môžu návštevníci Bojnického zámku obdivovať umenie v novej podobe.

Novootvorená časť expozície zahŕňa priestory Huňadyho sály, priľahlých klubovní, mramorového schodiska a Stĺpovej siene s glyptotékou. Inštalácia diel v samotnej Huňadyho sále je pomerne atypická. Nepodlieha tradičnej chronológii od najstarších období po najmladšie. Vytvára nové kontexty a poukazuje na nečakané súvislosti medzi starými obrazmi a slovenskou modernou. Medzi prezentovanými dielami nechýbajú obrazy autorov ako Martin Benka, Ľudovít Fulla, Miloš Alexander Bazovský, Ladislav Guderna či Milan Laluha. V priestoroch priľahlých klubovní sú inštalované diela umelcov hornej Nitry zo zbierok múzea.

Mramorovým schodiskom je Huňadyho sála prepojená so Stĺpovou sieňou, kde sú v novovytvorenej glyptotéke prezentované sochy z obdobia historizmu a tiež diela absolventa peštianskej akadémie Jozefa Damka. Tento rodák z Nitrianskeho Pravna patril medzi sochárske osobnosti európskeho významu.

Nové expozície sú súčasťou ucelenej prehliadky Bojnického zámku. Pre verejnosť sú prístupné počas otváracích hodín múzea.

Téma TASR