Modrý salón SND uvedie študentský divadelný projekt

TASR, 4. mája 2018 9:43

V Modrom salóne Slovenského národného divadla uvedú 9. mája študenti projekt s názvom Kriminálka Štvrtecký Plátek.

Bratislava 4. mája (TASR) – V Modrom salóne Slovenského národného divadla uvedú 9. mája študenti projekt s názvom Kriminálka Štvrtecký Plátek. Pred inscenáciou bude premietnutý krátky film s názvom Pújdeme do Holivúdu, ktorý dokumentuje časť práce a príprav.

Foto: Facebook podujatia


Režisérkou je Tereza Stachová, študentka fyzického divadla na JAMU v Brne, autorkou projektu a producentkou Júlia Kozáková, študentka Gymnázia Juraja Hronca, Sokratovho inštitútu a Cirkevného konzervatória v Bratislave, scénografkou Alexandra Gašparovičová, študentka Gymnázia Jura Hronca, asistentom réžie Matej Benčík, študent Cirkevného konzervatória v Bratislave. Účinkujú Nina Szomolányiová, Fany Horváthová, Jožo Zeman, Darinka Salayová, Alex Handiaková, Matúš Kordík, Gita Jankovičová a Sofia Polakovičová.

V rádovom malomestečku s dvoma vrahmi a jedným Katánym sa začali diať nevysvetliteľné veci. Miznú vešiaky, v drinkoch pláva vlas a fajčí sa na miestach, kde to nie je povolené. Panika narastá a všetci sa pýtajú jedno: Kto je za toto zodpovedný? Koho popraviť? Odpoveď je v nedohľadne, za obzorom, nevidno ju. Nekompromisný Osud teda začína vyšetrovanie.

Projekt vznikol vďaka iniciatíve Júlie Kozákovej, vytvoril sa tvorivý tím a skupina ôsmich študentov vo veku 13-18 rokov z rómskej komunity v Plaveckom Štvrtku a z nerómskych študentov z Bratislavy. Od novembra sa stretávajú na víkendových celodenných skúškach a absolvovali nielen divadelné, ale aj výtvarné a hudobné bloky. Každý z nich mal možnosť podieľať sa na tvorbe tejto autorskej divadelnej hry.

Dramatický medzipriestor je divadelno-sociálny projekt Sokratovho inštitútu, ktorý prináša tvorivé divadelné stretnutia za účelom prepájania komunít a pestovania vzájomných vzťahov medzi rómskou a nerómskou mládežou. Pre verejnosť chce byť pozitívnym príkladom spolupráce dvoch odlišných etník.

TASR informovala autorka projektu Júlia Kozáková.Téma TASR