Mobilfest - medzinárodný festival videofilmov natočených mobilom

TASR, 17. januára 2013 15:14

Fotoaparáty a kamery to majú spočítané – nahradia ich mobily. Víťazmi sú mobilné telefóny, ktoré ľudia čoraz častejšie využívajú na zhotovovanie najrôznejších snímok a videí

Bez popisu Foto: mobilfest
Košice 17. januára (TASR) - Mobilný telefón sa už dnes okrem komunikačného prostriedku a pasívneho prijímača mediálnych informácií stáva aj aktívnym tvorivým médiom a nástrojom, ktorý začína ovplyvňovať masmédiá i umeleckú tvorbu. Je dokonca možné, že sa mobilný telefón stane prostriedkom k novej umeleckej forme. Mobil je ideálnym nástrojom, ktorý môže vniesť nové prvky do umeleckej tvorby. Myslia si to aj organizátori Mobilfestu, medzinárodného festivalu videofilmov natočených mobilným telefónom.

Poslaním festivalu, ktorý organizuje Súkromná stredná umelecká škola filmová, Petzvalova 2 v Košiciach, je rozvíjať kreatívne možnosti ponúkajúci svet mobilnej komunikácie.
Bez popisu Foto: mobilfest
Fotoaparáty a kamery to majú spočítané – nahradia ich mobily, tvrdia vizionári. Klasické digitálne fotoaparáty sú podľa mnohých prieskumov na ústupe. Víťazmi sú mobilné telefóny, ktoré ľudia čoraz častejšie využívajú na zhotovovanie najrôznejších snímok a videí. Slávnostné otvorenie Mobilfestu je súčasťou otváracieho ceremoniálu EHMK Košice 2013.
Podujatie otvorí prezident festivalu slovenský hudobník, spevák, skladateľ a komik Marián Čekovský v sobotu 19. januára o 15.00 hodine v Ster Century Cinemas - OC Galéria v Košiciach.

Festival je určený pre všetkých, ktorým kreativita a umelecké cítenie nie je cudzie. Porotu Mobilfestu tvoria osobnosti z prostredia audiovízie a umenia.

KATEGÓRIE

DOSPELÍ (nad 18 rokov)
Hrané filmy, Dokumentárne filmy
Animované filmy, Hudobný klip
Art video, Reklama

ŠTUDENTI A ŽIACI (14 – 18 rokov)
Hrané filmy, Dokumentárne filmy
Animované filmy, Hudobný klip
Art video, Reklama

DETI (do 14 rokov)
voľná tvorba


Ceny budú udeľované osobitne v každej vekovej kategórii podľa štatútu. Porota môže udeliť aj jedno čestné uznanie poroty v každej kategórii. Jeden film môže byť ocenený vo viacerých kategóriách. Cena divákov bude udelená v každej vekovej kategórii filmom, ktoré získajú najviac hlasov na internetovom portáli www.mobilfest.eu.

CENY:
- Gold Mobilfest – hlavná cena festivalu za najlepší mobilfilm v súťaži
- Cena za technický prínos
- Cena za najlepší hraný film
- Cena za najlepší dokumentárny film
- Cena za najlepší animovaný film
- Cena za najlepší hudobný klip
- Cena za najlepší videoart
- Cena za najlepšiu reklamu
- Cena za najlepšie videodielo do 14 rokov
- Cena divákov


TASR informovala Renáta Vadásyová, koordinátorka festivalu.

Téma TASR