Mladí speváci súťažia o titul Novostar

Monika Šupatíková, 10. februára 2018 9:34

Obľúbená spevácka súťaž Novostar odštartovala v januári. Organizátorom je novomestské Centrum voľného času. O titul Novostar súťaží deväť finalistov.

Deväť interpretov súťaží o titul Novostar Foto: Monika Šupatíková


Nové Mesto nad Váhom 10. januára (SkolskyServis.sk) - V Novom Meste nad Váhom odštartoval 4. ročník speváckej súťaže Novostar. Prvé kolo sa uskutočnilo 25. januára v Mestskom kultúrnom stredisku. So svojimi obľúbenými hitmi sa v ňom predstavilo deväť nádejných spevákov, finalistov súťaže.

Štyri súťažné kolá
Obľúbená spevácka súťaž Novostar má v Novom Meste nad Váhom už svoju tradíciu. Jej prvý ročník sa uskutočnil v roku 2006. Súťaž opäť odštartovala po päťročnej prestávke, jej 4. ročníkom, s deviatkou finalistov, štvorčlennou porotou, množstvom divákov a hlavne skvelými hitmi. Autorkou tohto úspešného projektu je riaditeľka novomestského Centa voľného času Jana Heveryová. „Štvrtý ročník speváckej súťaže Novostar predstaví spevácke talenty z Nového Mesta nad Váhom a blízkeho okolia. O titul Novostar zabojuje deväť finalistov v štyroch kolách,“ potvrdila Jana Heveryová. V štvorkolovej vyraďovacej súťaži o postupe svojho obľúbeného interpreta rozhodujú hlavne diváci svojim hlasovaním, ale možnosť prideliť hlasy jednotlivým súťažiacim má aj porota. Do porotcovských kresiel zasadli speváčka Helena Vrtichová, bývalá Novostaristka a speváčka Júlia Vlčková, riaditeľ novomestskej ZUŠ J. Kréna Peter Rýdzi a riaditeľka CVČ v Novom Meste nad Váhom Jana Heveryová. „ Nové Mesto nad Váhom svoju Novostar spozná počas štvrtého, finálového kola. To sa uskutoční 1. júna. Prekvapením pre všetkých bude aj pozvaný hudobný hosť,“ pokračovala Jana Heveryová. Priaznivci dobrej hudby a spevu sa v druhom kole môžu tešiť na spevácke výkony finalistov, ktorí vybrané hity zaspievajú spolu s kapelou. „Špeciálne pre druhé kolo speváckej súťaže vznikla kapela Novostar Band. Na pódiu vystúpi spolu s mladými intrepretmi už koncom marca,“ prezradil porotca Peter Rýdzi. V treťom kole, ktoré sa uskutoční koncom apríla zaznejú retro skladby.

Deväť finalistov
V úvodnom kole sa predstavilo deväť finalistov, nádejných speváckych talentov s hitmi, ktoré sú im najmilšie. A tak diváci i fankluby interpretov, ktorí zaplnili hľadisko divadelnej sály Mestského kultúrneho strediska si mohli vychutnať slovenské i svetové hity v podaní vychádzajúcich speváckych hviezdičiek. V žiari reflektorov z pódia zneli známe Čerešne, Šaty, Vráť mi tie hviezdy, Sympatie, Moje matematika, Perfect, Diamonts, ale aj ľudovky Keby moje rúčky či Lipová lyžka. O priazeň divákov i poroty svojim spevom bojovali Emma Zemanovičová, Martina Zeleňáková, Natália Skovajsová, Eliška Hlaváčová, Tomáš Žovák, Natália Hunová, Alžbeta Bariná, David Čámer a Patrik Krajčovic. „Pri výbere piesní členovia poroty, ktorí zároveň finalistov na súťaž aj pripravovali, rešpektovali výber súťažiacich. Každý z finalistov si zvolil a nacvičil jednu pieseň, ktorá v jeho podaní zaznela v prvom kole. Témou prvého kola bol Môj hit,“ povedala Jana Heveryová. Všetci finalisti tiež nacvičovali spoločnú pieseň, Hymnu Novostar, ktorá bude súťaž sprevádzať vo všetkých jej kolách.

Obľúbené hity
Počas prvého kola, ktoré sa nieslo v tónoch obľúbených slovenských i svetových hitov, sa všetci súťažiaci snažili získať si publikum i porotu prostredníctvom toho svojho hitu. Emma Zemanovičová zaspievala skladbu Perfect od Eda Sheerana. „ Túto pesničku mám veľmi rada, páči sa mi. Nemala so problémy ani pri jej nácviku,“ usmiala sa šestnásťročná Emma. V rytme svetových hitov pokračoval aj David Čámer. Ten zaspieval pieseň Diamonts od speváčky Rihanny, čím si získal nielen porotkyňu Júliu Vlčkovú, ale i množstvo divákov. „ Páči sa mi tvorba Rihanny. Pesnička Diamonds je moja najobľúbenejšia. Bol to risk,“ povedal David Čámer, ktorý sa venuje spevu už štyri roky. Alžbeta Bariná zažiarila s piesňou Sympatie a Natália Skovajsová s piesňou Čerešne. Pieseň Beáty Dubasovej Vráť mi tie hviezdy zaznela v podaní Natálie Hunovej. „Spevu sa v ZUŠ-ke venujem dva roky. Teraz som mala trochu aj trému,“ povedala po vystúpení Natália Hunová. S obľúbeným českým hitom Moje matematika sa predstavila trinásťročná Eliška Hlaváčová. So svojim speváckym výkonom bola spokojná. Podľa jej slov má však hudobnú výchovu radšej ako matematiku. No dúfa, že piesňou potešila aj svojho učiteľa matematiky. Martina Zeleňáková sa spevu pod odborným vedením venuje už štyri roky. Na pódiu zažiarila v spoločnosti tanečníčok s piesňou Šaty od obľúbenej speváčky Mariky Gombitovej. „Pieseň Šaty som si vybrala pretože je taká zábavná, dievčenská, veselá a veľmi sa mi páči. Mariku Gombitovú obdivujem, aj preto som si ju vybrala a vrátila som tak čas,“ uviedla Martina Zeleňáková. „Myslela som si, že spieva Marika Gombitová. Máš nádherný hlas,“ povedala porotkyňa Jana Heveryová po Martininom vystúpení. Medzi obľúbenými hitmi zazneli aj ľudové piesne. A to pieseň Keby moje rúčky v podaní Tomáša Žováka a Lipová lyžka, ktorú zaspieval Patrik Krajčovic.Interpreti ľudových piesní do ďalšieho kola nepostúpili

Do finálovej deviatky speváckej súťaže Novostar sa dostali iba tí najlepší, ktorých porota vybrala počas dvoch kastingov. „Kastingy sa uskutočnili už v októbri minulého roku a snažili sme sa vybrať tých najlepších spevákov rôznych vekových kategórií,“ vysvetlila Jana Heveryová. „Na kastingy prišlo málo detí. Prišli ustráchaní. Dúfam, že mladí speváci, ktorých sme vybrali už nebudú takí strémovaní ako na začiatku. Na skúškach sa veľmi snažili a výborne sa s nimi dá pracovať. Dúfam, že si vyberú dobré pesničky a že nás presvedčia,“ pokračovala Helena Vrtichová, ktorá bola v predchádzajúcich ročníkoch súťaže známa ako najprísnejšia porotkyňa. „Vidím ako všetci finalisti od začiatku, od kastingových kôl, na sebe pracujú, snažia sa, aby ich výkony boli čo najlepšie. Teším sa na ďalšie kolá a spevácke výkony,“ podotkol Peter Rýdzi. Interpretačný prejav nádejných spevákov, finalistov súťaže Novostar hodnotí po každom vystúpení štvorčlenná porota. Aby finalisti postúpili do ďalšieho kola, nestačí im len vybrať si tú správnu skladbu na pódiu ju výborne zaspievať. O postupe jednotlivých finalistov nerozhodujú slová poroty, ale hlasovanie divákov prostredníctvom odovzdaných lístkov s číslom interpreta. V každom kole sa zo súťažou rozlúčia dvaja interpreti s najnižším počtom hlasov. Tak tomu bolo aj v prvom kole, kole obľúbených hitov. Súťaž opustili speváci, ktorí vsadili na tradičný slovenský folklór. Ako prvý sa so súťažou rozlúčil 11-ročný člen detského folklórneho súboru Čakanka Tomáš Žovák. Na pódiu sa predstavil s piesňou Keby moje rúčky spolu so živou ľudovou hudbou a tanečníkmi z DFS Čakanka. Tanečníci z Čakanky tiež na pódiu sprevádzali 13-ročného Patrika Krajčovica. No ani tomu jeho obľúbená Lipová lyžka nepriniesla postup do ďalšieho kola. „ Patrik urobil šou a zabavil publikum. Napriek tomu, že mu vypadol text, dokázal pokračovať a improvizovať,“ pochválila ho prísna porotkyňa Helena Vrtichová. „ Žiaľ, ako v každej súťaži, aj v tejto musí niekto vypadnúť. Dnes sa to stalo chlapcom, ktorých vystúpenie malo vo folklóre svoju kvalitu, ale hlas divákov rozhodol takto,“ skonštatoval porotca Peter Rýdzi. Obaja sa síce rozlúčili so súťažou už v úvodnom kole, no i naďalej zostávajú súčasťou projektu Novostar. Sedem postupujúcich finalistov si v marci počas druhého kola na pódiu zaspieva spolu s kapelou Novostar Band.

Text a foto: Monika Šupatková

Téma TASR